aba-yayin-sarki-sozu-yazabilir-misin-bana-sarki-soyle

Şarkı Sözü Yazabilir Misin? Bana Şarkı Söyle!

Şarkı söylemeyi sever misin? Şarkılar çoğu zaman keyifli günlerimize eşlik ederler. Bazen öğretici de olabilirler. Mesela; dişlerini nasıl fırçalaman gerektiğini, arıların nasıl bal yaptığını hatta postacının kim olduğunu şarkılardan öğrenmiş olabilirsin. Ya da uykunun gelmediği gecelerde annenin söylediği güzel bir şarkıyla rüyalar alemine doğru bir yolculuğa çıkmış olabilirsin.

Şarkılar Bize Hikayeler Anlatır

Her şarkının bir hikayesi ve vermek istediği bir mesajı vardır. Şarkılar aslında şiirlerin müziğe uyumlu hale getirilmesiyle ortaya çıkar. Hem birbirleriyle hem de müzikle uyumlu kelimelerden yardım alarak bize hikayeler anlatırlar. Bu hikayeler kimi zaman yaramaz bir çocuğu, kimi zaman mini mini bir kuşu, kimi zaman uzun kulaklarıyla başı dertte olan sevimli bir tavşanı anlatır. Hatta kimi zaman miyavlayan bir aslan ve kükreyen bir fareyle ya da farenin kükremesinden korkup uçuveren bir kediyle ilgili şarkılar bile duyabilirsin. Bu seni şaşırtmasın. Çünkü notalar hayal gücü ile birleştiğinde ortaya gerçekten ilginç hikayeler çıkabilir.

Şarkı Söylemeye Ne Dersin?

Şarkıları dinlemekten hepimiz keyif alıyoruz. Peki; ya şarkı söylemek? Bize sorarsanız şarkı söylemek de bir o kadar keyifli. Belki senin de evde bulduğun bir saç fırçasını ya da parfüm şişesini mikrofon olarak kullandığın ve mükemmel sahne performansınla evdeki herkesin alkışlarını topladığın güzel bir anın vardır. Eğer hala denemediysen evde kendine bir mikrofon aramaya başlamalısın. Dur bir dakika! Neden kendi şarkını yazmayı denemiyorsun? Şarkı sözü yazabilir misin? Bizce başarabilirsin. En azından denemeye değer…

Hayal Gücünü Kullan!

En sevdiğin şarkının hangisi olduğunu bir düşün. Cevabı bulduğunda, melodisini mırıldanmayı dene… Sonra sıra sözleri değiştirmeye gelecek. Sözleri yazmaya başlamadan önce şarkının hikayesine karar vermelisin. Belki sevimli bir hayvanın öyküsünü anlatmak isteyebilirsin. Ya da belki Plüton’un diğer gezegenlerle yaşadığı maceraları anlatırsın. Belki de şarkının kahramanı sen olursun ve dünyada daha önce ayak basılmamış gizemli bir ada keşfedersin. Hayal gücü sınırsızdır, onu kullan! Bu senin şarkın istediğin her şeyi yapabilir ve istediğin her şeye dönüşebilirsin. Mavi bir kelebeğe dönüşüp uçtuğun bir şarkıya ne dersin? Ya da bir sürü kolu olan dev bir ahtapot! Haydi, bir şarkı sözü yaz, hikayeni anlat ve bana bir şarkı söyle!

Senin sesinden bir şarkı dinlemenin oldukça keyifli olacağına şüphe yok. Sen de bu etkinlikten keyif aldıysan çok daha fazlasını “Yazmak Bir Harika! Hikaye Günlüğüm” kitabında bulabilirsin. Yazı çalışmaları, hikaye kartları, çıkartmalar bu kitapta seni bekliyor. Kitabı Google Books üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsin. Daha fazla kitaba ulaşmak istersen aba Yayın web sitesini ziyaret edebilirsin.