aba-yayin-e-tekstil-nedir-e-tekstil-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

E-Tekstil Nedir? E-Tekstil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tekstil günümüzde hemen her alanda kendine yer edinmeyi başarmıştır. Robot teknolojisi de buna dahildir. Teknolojilerin dikilebilir bir şekilde kullanılabilmesi, teknolojinin kullanım alanını genişletmektedir. E-tekstil bu noktada kendini göstermektedir. Bu kavram sayesinde dikilebilir elektronik bileşenler iplikle yapılan sanatla birleşebilmektedir. Bu kavrama dayalı olarak geliştirilen teknolojiler; sensörler ve anahtarlardan girdileri almaktadır.

Sonrasında hareket sonucunda ışık yakarak ve ses çıkararak fiziksel bir ortamla etkileşime girmektedir. Bu sistemler Arduino uyumlu bir donanım ve Arduino yazılımını kullanarak fiziksel ortamdaki etkileşimi meydana getirmektedir. Arduino mikrodenetleyici kartının gelişimi 2002 yılına denk gelmektedir. Bu yıl içerisinde tasarımcı Massimo Banzi tarafından İtalya’da mikrodenetleyici kart geliştirilmiştir.

E-Tekstil Nasıl Gelişmiştir?

Massimo Banzi Arduino mikrodenetleyici kartı oluşturduğunda onun hedefi teknolojiye eğilimli olmayan öğrencilerin çok hızlı ve kolay bir şekilde elektronik projelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak şekilde bir araç oluşturmaktı. O sıralarda fiziksel nesnelerin, komutlara tepki vermelerini sağlayan birkaç mikrodenetleyici bulunuyordu. Ancak Banzi’nin hedeflediği daha ucuz ve daha kuvvetli bir mikrodenetleyiciydi. Üretilecek mikrodenetleyicinin Windows ile de uyumlu olmasını istiyordu.

Banzi ve ekibi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Arduino hızlı bir şekilde gelişmiştir. Bugün robot teknolojisine ilgi duyanların karşısına Arduino sıklıkla çıkmaktadır. Arduino ile çalışmayı sevenler eski oyuncaklara programlanabilir kontroller eklemeyi sevmektedir. Arduino’nun sahip olduğu düşük maliyet ve kullanım kolaylığı robot teknolojisinde Arduino’nun şöhretini kısa sürede artırmayı başarmıştır.

Dikilebilir Sistemler Önem Kazanmaktadır?

E-tekstil, robot teknolojisinde yaşanan gelişmeler sonucunda ilgi gören bir alan olmuştur. Tasarımcılar, çevresine tepki verebilen elbiseler ve aksesuarlar yaparken Arduino teknolojisinden faydalanmaktadır. İletken iplik ve kumaşlar sayesinde dekoratif tasarımların üzerine devreler yapılabilmektedir. Pek çok elektronik tekstil ekipmanı eğlenceli amaçlı iken bazıları da işlevsel olmaktadır. Örneğin bisiklete binen bir kişinin bu tarz bir ekipmanı kullanarak arkasındaki kişileri uyarması işlevsel yönüne bir örnek olabilir. Bu sistem sayesinde evde cep telefonu ya da anahtarını unutan bir kişinin, kendi çantası tarafından uyarıldığı örnekler de bulunmaktadır.

E-tekstil gittikçe artan kullanım alanı ile robot teknolojisinde yer edinmeyi başarmıştır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Kathy Ceceri tarafından yazılan Make: Basit Robot Yapımı kitabına Google Books ve aba Yayın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.