aba-yayın-dogum-sonrasi-nelere-dikkat-edilmeli

Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Anneler için önemli olan bir başka dönem de doğum sonrası olan dönemdir. Anneler için bu dönem, belirli bir süre boyunca hassas davranılması gereken bir süreç olmaktadır. Bu dönemdeki hassasiyetin derecesini aslında annenin yaşadığı doğum yöntemi de belirlemektedir. Doğum gerçekleştikten sonra annenin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi önemlidir. Bu dönemde anneler, bebeklerini emzirdikleri için beslenmenin yanı sıra uyku düzenlerine de dikkat etmeliler.

Anneler bu süreçte normalden çok daha fazla yoruldukları için dinlenme sürelerinin yeterli olmasına özen göstermeliler. Anneler için beslenme seçimlerinde kaliteli bir diyet uygulama aşamasında profesyonel bir destek almak yararlı olabilir. Emzirme sonucunda anneler sıvı kaybına uğramaktadır. Sıvı kaybı nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunları önlemek adına normalden daha fazla sıvı tüketilmesi önerilmektedir.

Doğum Sonrası Süt Kalitesi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapılan araştırmalara göre anne sütünün kalitesini, sık emzirmek artırmaktadır. Bu dönemde anne tarafından bolca su içilmesi de sıvı kayıplarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Doğumdan sonraki süreçte, annelerin merak ettikleri bir başka konu da doğum öncesi görünümlerine nasıl kavuşacakları olmaktadır. Bu süreçte yeterli düzeyde egzersiz yapmak faydalı sonuçlar sağlamaktadır.

Fiziksel egzersizler öncelikle hafif hareketlerle başlamalıdır. İlk 1 ay içerisinde doktor onayıyla birlikte hafif çalışmalar yapılmalıdır. Egzersizler hafif ama düzenli bir şekilde yapıldığında kısa bir süre sonra sonuçlar görülebilir olmaktadır. Ağır egzersizlere başlamak için doğum sonrası dönemde acele etmemek gerekmektedir.  Ortalama olarak 6 haftalık bir sürede vücut eski haline dönmeye başlayacaktır.

Doğum Bittikten Sonra Kontroller Nasıl Olmalı?

Doğumdan sonra anneler belirli aralıklarla doktor kontrolüne devam etmelidir. Bu kontroller, doğum sonrası dönemin doktor gözetiminde devam etmesine imkan tanımaktadır. Bu sürecin nasıl yapılması gerektiği doktorunuz tarafından detaylı bir şekilde size anlatılacaktır.

Doğum bittikten sonra bebek için aşı dönemi başlamaktadır. Hastane doktoru tarafından yönlendirilen anne, belli dönemlerde aşı için hastaneye gitmek durumundadır. Bu aşılar, bebeğin daha sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu dönemde anneler, psikolojik olarak kendilerini her zaman için çok iyi hissetmeyebilirler. Böyle dönemlerde annelerin psikolojik destek almaları faydalı sonuçlar sağlayacaktır.

Doğum sonrası dönem hakkında detaylı bilgi almak için Öğretmen ve Öğretmen Adayları İçin Cinsel Sağlık Bilgileri Eğitimi kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, ilgi çekici konularda yazılmış diğer kitaplara aba Yayın üzerinden erişebilirsiniz.