aba-yayın-anne-karninda-bebek-gelisimi-nasil-gerceklesir

Anne Karnında Bebek Gelişimi Nasıl Gerçekleşir?

Bebeğin anne karnındaki süreci tam anlamıyla bir mucizeyi yansıtmaktadır. Anne karnındaki bebek gelişimi haftalık ve aylık süreçlerde belirgin bir şekilde değişiklik göstermektedir. Aslında anne karnındaki bebek, durmaksızın anne karnında gelişmektedir. Ancak dikkat çekici değişimler daha uzun aralıklarla meydana gelmektedir.

Gelişim sürecindeki bebek için ilk 1 ay, plasenta oluşumunun gerçekleştiği dönemdir. Anneler, bu dönemde mide bulantıları ve baş dönmesi yaşayabilirler. Plasenta ile gerçekleşen bağ sonucunda bebeğin beslenme kanalı hazır haldedir. Bebeğin boyu yalnızca milimetre ile ölçülebilecek ebattadır.

Bebek Gelişimi Diğer Aylarda Nasıl Gerçekleşir?

Bebeğin yolculuğu diğer aylarda da hızlı bir şekilde devam etmektedir. 2. Ayda da önemli değişiklikler bebekte meydana gelmektedir. 2.ayda bebek gelişimi deri, göz kapakları ve meme bezleri oluşumu ile gerçekleşmektedir. Bebeğin 2 aylık süre sonunda boyu 2 cm kadar olmaktadır. Ağırlığı da bu dönemde artış göstermektedir. Bebeğin diğer aylardaki gelişim süreçleri ise şöyledir:

  • 3 aylık bebekte önemli gelişmeler yaşanır, kol ve bacak hareketleri bu ayda görülür,
  • 4 aylık bebekte refleks gelişimi görülür, bebek 100 gram ağırlığa ulaşır, ultrason sonuçları bu dönemde anneyi mutlu edecek düzeydedir,
  • 5 aylık bebekte sürekli bir hareketlilik gözlemlenmektedir, bu dönemde diş kökleri de güçlenir,
  • 6 aylık bebek yaklaşık 30 cm boya ulaşır, bebek bu dönemde düzenli hareket kabiliyetine sahip olur,
  • 7 aylık bebekte ışığa karşı tepkiler gözlemlenir, bebeğin göz kapakları da hızlı bir şekilde gelişir,
  • 8 aylık bebekte daha az hareket görülür, kemik gelişimi ve cilt rengi de bu ayda normal haline gelir,
  • 9 aylık bebek ters bir pozisyonda durur, artık bebek, doğuma hazır hale gelmektedir.

Hamilelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek gelişimi hızla gerçekleştiği için annelerin hamilelik boyunca kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamilelik süresince sağlıklı beslenmek, bebeğin gelişimine doğrudan etkide bulunmaktadır. Ayrıca anne adayları, doktor kontrollerine ihmal etmeden gitmelidir. Bu sayede bebeğin gelişimi için nelerin yapılması gerektiğini daha doğru bir şekilde öğrenebilirler.

Bebek gelişimi hakkında detaylı bilgi almak için Öğretmen ve Öğretmen Adayları İçin Cinsel Sağlık Bilgileri Eğitimi kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, ilgi çekici konularda yazılmış diğer kitaplara aba Yayın üzerinden erişebilirsiniz.