aba-yayın-normal-dogum-ve-sezaryen-dogum-arasindaki-farklar

Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Arasındaki Farklar

Anneler için doğum süreci oldukça heyecanlı geçen bir süreçtir. Bu heyecanlı süreçte anneler için önemli olan bir başka konu da doğum yöntemidir. Normal doğum ve sezaryen doğum yöntemi arasındaki farklar, annelerin merak ettikleri konular arasında yer almaktadır.

Spontan vajinal yolla doğum yönteminde, annenin herhangi bir cerrahi müdahaleye maruz kalmadığı görülmektedir. Bu doğum yönteminde bebeğin normal olarak dünyaya gelmek için belirli bir süresi bulunmaktadır. Bebek, mevcut gelişimini tamamladıktan sonra anne rahminde kasılmalar meydana gelmektedir. Kasılmalar oluştuktan sonra rahimde açılmalar da görülmeye başlar. Artık doğum için rahmin yeterli açıklığa ulaşması beklenmektedir. Bu süreç anneler için son derece heyecanlı ancak bir o kadar da yorucu bir süreç olabilmektedir.

Normal Doğum Daha mi Sağlıklı?

Anneler için hangi doğum yönteminin tercih edilmesi gerektiği de merak edilenler arasında yer almaktadır. Yani anneler için hangi doğum yönteminin tercih edilmesi gerektiği sorusu, doğum öncesinde cevabı en çok aranan soru olmaktadır.

Aslında bu konuda doktor yönlendirmeleri dikkate alınmalıdır. Eğer bebeğin durumu normal doğum için uygun değilse sezaryenle doğum yapılması gerekmektedir. Sezaryen doğum yönteminde anne karnı yedi kat olarak kesilmektedir. Yedi katlık kesme işleminden sonra bebeğe ulaşılmaktadır. Sürecin en sonunda anne karnı tekrar dikilmektedir. Bu usulde anestezi yöntemi uygulanmaktadır ve doğum rahat bir şekilde geçmektedir. Anne karnında oluşan dikişler de genellikle zamanla iyileşmektedir.

Doğum Yöntemleri Arasındaki Farklar Neler?

Her iki yöntemin de birbirine nazaran farkları bulunmaktadır. Öncelikle spontan vajinal yolla doğum sonucunda annenin iyileşmesi daha çabuk gerçekleşmektedir. Bebeğin durumu, annenin rahminin açılma durumu ve kasılmalarda gecikme yaşanması sezaryen doğumu gerektiren belli başlı durumlardır.

Normal doğum ile sezaryen arasındaki farklar şunlardır:

  • Sezaryen doğum rahat bir şekilde gerçekleşirken normal bir doğum daha sancılı olabilir,
  • Spontan vajinal yolla doğum her zaman için daha sağlıklıdır,
  • Normal bir doğumla birlikte temizlenme tam anlamıyla gerçekleşir,
  • Normal bir doğumda iltihaplanma meydana gelmez,
  • Kanama miktarı son derece düşük gerçekleşir,
  • Anne, çok kısa sürede kendini toparlayabilir.

Normal doğum hakkında ilgi çekici bilgilere ulaşmak için Öğretmen ve Öğretmen Adayları İçin Cinsel Sağlık Bilgileri Eğitimi kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, ilgi çekici konularda yazılmış diğer kitaplara aba Yayın üzerinden erişebilirsiniz.