onculer-olarak-adlandirilanlar-kimler

‘Öncüler’ Olarak Adlandırılanlar Kimler?

Marc Benioff, teknoloji, yapay zeka ve yazılım üçgeninde Salesforce’un hikayesini anlattığı kitabına “Öncüler” adını verdi. Peki; kim bu “öncüler” ve Neden bu isimle anılıyorlar? Salesforce, 2016 yılında yazılım geliştiriciler için bir bahar etkinliği organize etmeyi tasarladı. Amaçları ise; ileri seviye Salesforce yazılımlarını kendi şirketlerinde uygulayan geliştiricileri bir araya getirebilmekti.

Yeniliğin Neferleri: Yazılım Geliştiriciler

Marc Benioff’a göre yazılım geliştiriciler yenilik konusundaki en büyük neferleri idi. Topluluğun ruhunu yakalayabilmek adına onlara nasıl hitap edebileceğini sorduğunda; ilişkiler departmanı yöneticilerinden Sarah Franklin, onlara öncüler dediklerini söyledi.

Bu isim başlangıçta Benioff’a çok mantıklı gelmemişti ancak Franklin durumu şöyle açıklıyordu; “Bu insanlar öğrenmek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istiyor. Keşfetmekten korkmuyor, yeniliği talep ediyorlar. Problemleri çözmekten ve topluma geri vermekten hoşlanıyorlar. Onlar kültürü ve çeşitliliği önemseyen insanlar. Onlar öncü!”

Daha İyi Bir Gelecek İnşa Etme Yolunda Öncüler

Bu kelime bir süre müşteri ve ortakların da dahil olduğu geniş bir kitleyi oldukça etkilese de, Benioff bir süre sonra “Öncü” zihniyetinin yazılım ya da teknolojiyle pek de ilgisi olmadığını fark etti. Benioff’a göre asıl “öncüler”, “Fikirleri ve inançları olan, bunları sesli olarak söylemekten çekinmeyen Sarah’ydı. İnsanların ayrımcılığa uğradığını ya da korkutulduğunu görünce tehlike çanını çalan Scott McCorkle’dı. Öncü, Indiana’daki duruşumuzu destekleyen sayısız çalışanımız, müşterimiz ve hatta rakiplerimizdi. Çünkü bu insanlar ilerleme ve kazancın önündeki en büyük engelin hoşgörüsüzlük ve korku olduğunu açıkça görebiliyordu. Öncüler dünyanın her yerindeydi, her sektörde ve her şirkette. Onlar daha iyi bir gelecek inşa etme yolunda bir rolü olduğuna inanan kişilerdi.”

Güveni Temel Almak

İlerleyen süreçlerde başarılı bir kurum için temel görev prensiplerini nasıl anladığı ve uyguladığı olacaktır. Bir şirket için gerçek değer faaliyetler ve müşterilerin kimliğinden de öte neyi temsil ettiğini unutmamasıdır. Bu yüzden en doğrusu güveni temel almak ve işe buradan başlamak olacaktır.

Marc Benioff, “Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası” adlı kitabında Salesforce’un hikayesini anlatıyor; değerlerinden ve öncülerin şirketin gelişimini ve iş hayatını nasıl etkilediğinden söz ediyor. Salesforce’un hikayesini merak ediyorsanız ya da biraz ilham ve cesarete ihtiyaç duyuyorsanız kitabı Google Books üzerinden satın alabilirsiniz. aba Yayın tarafından hazırlanan diğer kitaplara ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmak için iletişime geçebilirsiniz.