aba-yayın-cocuklarda-yaraticiligi-gelistirmek-icin-neler-yapilabilir

Çocuklarda Yaratıcılığı Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Gelişim sürecindeki çocuklarda yaratıcılığı geliştirmek için neler yapılması gerektiği önemli bir konudur. Öncelikle yaratıcılık kabiliyetinin, geliştirilebilen bir yetenek olduğunu bilmelisiniz. Doğuştan gelen özellikler etkili olmakla birlikte, çocuk gelişiminde yaratıcılık da artabilmektedir. Bu sürece ebeveynlerin katkı sağlamaları için yapmaları gereken en önemli şey ise, çocukların merak duygularını köreltmemeleridir.

Ebeveynlerin çocuklardaki merak duygularını yok etmemek için, onların meraklı oldukları konularda önlerini açmaları gerekmektedir. Yaratıcılığın nasıl geliştiği kadar nasıl ortaya çıktığı da merak edilmektedir. Kimilerine göre yaratıcılık anlık olarak ortaya çıkarken kimilerine göre de uzun bir sürece yayılmaktadır. Yaratıcılığı ortaya koyan pek çok buluşun uzun vadeli çalışmalar sonucunda ortaya çıktığını görmekteyiz. Yani anlık olarak yaşanan buluşlar olmakla birlikte sürecin genelinde uzun süreli çalışmalar yer almaktadır.

Çocuklarda Yaratıcılığı Geliştirmek Mümkün mü?

Çocukların daha üretken ve yaratıcı olmaları mümkündür. Bunun için belli tip çalışmalar olmakla birlikte temelde merak duygusunun her zaman aktif olması gösterilmektedir. Çocuklarda yaratıcılığı geliştirmek için düşüncenin sınırlarını zorlayan çalışmalar yapılabilir. Mesela LEGO tarzı oyuncaklar da bu sürece destek olmaktadır. LEGO oyuncakları ile farklı şekiller tasarlayan çocuklar, bu sayede yaratıcılık yeteneklerini de geliştirmektedir. Çocuk gelişiminde LEGO ile eğitimin yeri bir başkadır. Ezberci bir eğitimden ziyade çocukların kendilerinin tasarım yapabildikleri bir eğitim almaları son derece faydalıdır. Daha öncesinde Froebel tarafından tasarlanan oyuncaklar, çocukların yaratıcılık süreçlerine destek sağlamıştır.

Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeliler?

Anne ve babalar, çocukların üretkenliklerini destekleyen oyuncakları tercih edebilirler. Bu anlamda LEGO’nun ürettiği oyuncaklar birbirinden farklı tasarımları ile dünya genelinde kullanılmaktadır. Çocuklar, LEGO ile hayal dünyalarındaki şekilleri somutlaştırabilmektedir. Farklı tasarımlar yaparak, yaratıcılık yeteneklerinin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayabilirler.

Eski dönemlerde uygulanan eğitimler de hep aynı mantıkla yürütülmüştür. Yaratıcılık kabiliyetlerinin gelişimi için tasarıma dönük eğitimler ve ekipmanlar kullanılmalıdır. Ebeveynler bu hususa dikkat ettiklerinde ve çocuklarının merak duygularını köreltmedikleri sürece yaratıcılık yeteneği gelişmek için uygun ortama sahip olacaktır.

Çocuklarda yaratıcılığı geliştirmek hakkında detaylı bilgi arıyorsanız Google Books üzerinden Yaşam Boyu Anaokulu kitabına ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer yayınlara ise aba Yayın web sitesi üzerinden göz atabilirsiniz.