aba-yayın-toplumda-yaraticilik-sadece-kucuk-bir-kesimde-mi-bulunur

Toplumda Yaratıcılık Sadece Küçük Bir Kesimde mi Bulunur?

Gelişim söz konusu olduğunda merak edilen bir başka husus da toplumda yaratıcılık kavramıdır. Yaratıcılık herhangi bir toplumun genelinde yer alır mı? Yoksa yaratıcılık yeteneğine yalnızca toplumdaki bazı seçilmiş kişiler mi sahiptir? Bu durumda Nobel Ödülü alan kişilerin yaratıcılık yeteneğine sahip oldukları, geriye kalan tüm insanların da bu yetiyi haiz olmadıkları düşünülebilir.

Aslında bu yorum, tamamıyla yaratıcılık kavramına yüklenen anlamla yakından ilişkilidir. Yapılan araştırmalara göre yaratıcılık kavramı, kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Nobel Ödülü alanlar, Büyük Yaratıcılık girişiminde bulunanlar, diğerleri ise Küçük Yaratıcılık eylemi yapanlardır. Peki, bu tanımda bahsi geçen küçük yaratıcılık yeteneğine sahip olanlar kimlerdir?

Toplumda Yaratıcılık Yeteneğine Kimler Sahip?

Toplumda yer alan tüm insanlar küçük yaratıcılık yeteneğini her an sergileyebilirler. Bunun için özel bir buluşa da ihtiyaç bulunmamaktadır. Yaratıcılık kavramı genellikle küçük yaratıcılık yeteneklerine yönelik açıklanmaktadır. Örneğin herhangi bir bireyin, basit bir ataşı farklı bir yöntemle kullanmayı keşfetmesi, küçük yaratıcılığın bir örneğidir. Yani yaratıcılık kavramı, bu kadar basit örneklerle açıklanabilir. Bir kalemi farklı bir iş için daha önce bilinmeyen bir şekilde kullanmak dahi yaratıcılığı ortaya koymaktadır. Bu ve bunun gibi pek çok eylemi başarabilen tüm insanlar küçük yaratıcılık yeteneğine sahiptirler. O zaman toplumda herkes yaratıcılık yeteneğine doğuştan sahiptir. Kimileri yoğun çalışmalar sonucunda büyük çaplı yaratıcılık örnekleri ortaya koyarlar.

Büyük Yaratıcılık Yeteneği Nasıl Gelişir?

Toplumda yer alan herkesin küçük yaratıcılık eylemleri gösterdiğinden bahsettik. Bu durumda herkes Büyük Yaratıcılık vasfına sahip olabilir mi? Bu soruya da olumlu cevap vermek mümkündür. Toplumdaki bireyler gerekli çabayı gösterdiklerinde Büyük Yaratıcılık örnekleri sergileyebilirler. Bu durum, yaratıcılık kavramının geliştirilebilir olduğunun da bir kanıtıdır. Zaten çocukluk döneminde verilen eğitimler de yaratıcılığı geliştirmeye yönelik olarak planlanmalıdır.

Ortaya koyulan herhangi bir fikir, bir bireye aitse ve bir işe yarıyorsa bu fikir yaratıcı bir fikirdir. Daha önemli ve büyük fikirler içinse kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Toplumda yaratıcılık kavramı eğitimle geliştirilebilir. Konu hakkında detaylı bilgi arıyorsanız Google Books üzerinden Yaşam Boyu Anaokulu kitabına ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer yayınlara ise aba Yayın web sitesi üzerinden göz atabilirsiniz.