aba-yayın-cocuklarda-isitme-sorunlari

Çocuklarda İşitme Sorunları

Çocuk gelişiminde görülen işitme sorunları çocuklarda konuşma problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bebeklerde ve çocuklarda görülen işitme problemlerinin vakit kaybedilmeden tespiti gerekmektedir. Erken tespit edilen sorunların teşhisi ile birlikte çözüm imkanları da daha geniştir. Erken tanı amacıyla yenidoğan bebeklere, doğum sonrasında işitme testleri yapılmaktadır.

İşitme testleri bebeklerdeki işitme problemlerinin anlaşılmasında son derece önemlidir. Aksi durumda bebeklerin sesli unsurlara tepki verip vermemeleri gözlemlenebilir. Tepki vermedikleri durumlarda işitme problemlerinin var olabileceği şüphesi oluşabilir. Normal şartlarda işitme problemlerini kolay bir şekilde anlamak bazen zordur.

Çocuklarda İşitme Sorunları Hangi Belirtileri Gösterir?

Çocuklarda herhangi bir nedenle meydana gelen işitme problemleri, bazı belirtilerle anlaşılabilir. Örneğin, çocukların seslere tepki vermemesi, sesin geldiği yönü doğru algılayamaması ya da çocukta konuşma çabasının bulunmaması belirtilerden bazılarıdır. Çocuklarda işitme sorunları çocuğun mevcut gelişme evreleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Yani 3 aylık bir bebeğin yüksek seslerden irkilmesi, kendisine bir şeyler söylendiğinde gülümsemesi, anne ya da babanın sesini tanıması yaşına uygun gelişmelerdir. Ancak 3 aylık bir bebeğin basit sorulara tepki vermesi de beklenmemelidir. Çünkü bu tarz bir tepki ancak 1-2 yaşında olan çocuklarda görülebilir.

Okul döneminde bir çocuğun dahi işitme problemleri yaşına uygun kriterlere göre değerlendirilmelidir. Okul dönemindeki bir çocuk, konuşma ve iletişim becerilerinde akranlarına göre yetersiz olabilir. Bu durum işitme problemleri söz konusu olduğunda önemli sayılabilecek bir kıstastır.

İşitme Problemleri İle Nasıl Baş Edilir?

Her problemde olduğu gibi erken tanı işitme problemleri söz konusu olduğunda da hayati bir öneme sahiptir. Erken tanı için gerekli testler ve gözlemler uygulanmaktadır. Ayrıca problemin tespitinde de rahatsızlığın nedeni göz önüne alınarak çözümler bu doğrultuda sağlanır. Doğru tespit sonucunda uygulanan tedavilerle pek çok sorunun önüne geçilebilmektedir.

Sonuç olarak işitme problemlerinden şüphe duyuluyorsa gerekli testlerin uygulanması için sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır. Bu sayede sorunlar için gerekli olan tedavilere kısa sürede başlanabilir.

Çocuklarda işitme sorunları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Barış Korkmaz’ın Dil ve Beyin 1 kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Diğer yayınlara da aba Yayın resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.