universiteye-girmek-icin-yapmaniz-gerekenler-neler

Üniversiteye Girmek İçin Yapmanız Gerekenler Neler?

Kaliteli bir üniversiteye girmek her öğrencinin hedefleri arasında yer alıyor. Bunun için gerek öğrencilerin gerekse ebeveynlerin yorucu bir maraton yarışı içerisinde bulundukları malum. Üniversite kabul dönemlerinde çok sayıda okuldan gelen e-postalar, öğrencilerin ve öğrenci velilerinin e-posta hesaplarını hızlı bir şekilde doldurmakta. Haliyle bu durum, öğrencilerin kafalarını da biraz karıştırıyor. Çünkü üniversite eğitimi için verilen kararlar, kariyer gelişimi için de son derece önemli.

Üniversite seçenekleri çok fazla olduğundan, doğru bir tercih yapmak için tercih listeleri oluşturulabilir. Bu listeye, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre birkaç üniversite sıralanmalı. Liste oluşturduktan sonra birkaç öneriyi dikkate almak, liste üzerinden doğru bir seçim yapmak için yararlı olabilir.

Doğru Üniversiteye Girmek İçin Hangi Tavsiyeler İşe Yarar?

Üniversite seçimi yaparken, daha önce belirlediğimiz listeden en doğru tercihi yapmak durumdayız. Aslında, listemiz için belirlediğimiz kriterlerin tamamını tutturmamız gerekmiyor. Mevcut kriterlerden 3 ya da 4 tanesi seçimimize uyuyorsa en doğru üniversite seçimine yakınız demektir.

En uygun üniversite seçimi için 20 ya da 30 tane okulu listenize dahil edebilirsiniz. Hangi üniversiteye girmek istiyorsanız üniversite tercih listenizin ilk sıralarında bu okullara yer verebilirsiniz.

Peki üniversite listenizi tam olarak nasıl hazırlayabilirsiniz?

Bunun için birtakım kriterler mevcut. Bu kriterleri dikkate aldığınızda doğru üniversite seçimi yapmanız kaçınılmaz.

  • Üniversitelerin kendi bölümleri hakkında hazırladıkları bilgileri okuyun,
  • Fiske Üniversite Kılavuzuna bakarak, üniversitelerin mevcut kişiliklerini öğrenin,
  • Online araştırma programı kullanın, bu sayede okullar hakkında farklı bilgiler edinebilirsiniz,
  • Üniversite web sitelerine göz atın, okullarla ilgili olan Facebook ve Instagram sayfalarını araştırın,
  • Arkadaş çevrenizden ve öğretmenlerinizden fikir alın,
  • İlgi alanınıza yönelik bir uzmanla görüşün, bu görüşme kariyer hayatınız için de önemli olur,
  • Oturduğunuz yere yakın üniversiteleri ziyaret edin, bunun için önce listenizi oluşturmanız gerekmiyor.

Sizin İçin Hangi Üniversite Doğru?

Hazırladığınız liste ve edindiğiniz bilgiler doğrultusunda en doğru üniversite için bir tercih yapabilecek duruma gelebilirsiniz. Ayrıca, eğitim almayı hedeflediğiniz bir okul hakkında da bu çalışma kapsamında daha nitelikli bilgiler edinirsiniz.

Girmek istediğiniz üniversiteyi belirledikten sonra ise üniversitenin talep ettiği gereksinimlere odaklanmanız gerekiyor. Bu gereksinimleri karşıladıktan sonra kabul başvurularınızı yapabilirsiniz.

En iyi üniversiteye girmek için gerekli olanlar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Edward B.Fiske ve Bruce G. Hammond tarafından yazılan FISKE Doğru Üniversiteye Girme Kılavuzu kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgi çekici konularda hazırlanan diğer kitaplara aba Yayın resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.