teknoloji-ile-gelen-donusum-marc-benioff

Teknoloji İle Gelen Dönüşüm- Marc Benioff

Teknoloji dönüşümü artık gerek şirketlerin gerek ise tüm halkın takip etmesi gereken bir unsur olmuş durumda. Özellikle şirketlerin yeni değişim harekatlarını yakından takip etmesi gerekiyor. Çünkü aksi takdirde şirketler kullanıcılarından tepki alabiliyor. Eskiyen bir uygulama ya da yeni döneme aykırı bir kullanıcı ara yüzü kullanıcıların tepkisi ile karşılaşabilir. Ayrıca teknolojinin hızlanması ile ürünlerin de hızlanması da çok müşteriler için çok önemli bir hal alıyor.

Yavaş bir uygulama ya da yavaş çalışan herhangi bir teknolojik ürün kullanıcıların tepkisi ile karşılaşabiliyor. Yazılım ile ortaya çıkan bu ürünler yazılım kavramının her gün gelişmesi ve ilerlemesi ile artık her geçen gün daha hızlı olmak durumunda kalıyor. Özellikle uygulama ya da ürün içerisinde acil bir işi olma durumuna karşı ürünün yavaş tepki vermesi ile kullanıcılar hemen sinirlenip ürüne tepki gösterebilir.

Yavaş Teknoloji ve Müşteri Memnuniyeti

Teknolojik olarak yavaş bir yazılım uygulamasının etkisi tahmin edildiği kadar küçük değil. İnsanların artık tek tıkla tüm işlerini yapabildikleri bir çağda sizin bu anlamda yavaş kalmanız büyük etkiler ortaya çıkarır. Bu etkilerin bir tanesi ve belki de en önemlisi müşteri memnuniyetidir. Çıkardığınız ürün eğer müşterilerinizi memnun etmiyor ise şirketinizin kısa zamanda düşüşe geçeceğini söylemek zor olmayacaktır. Özellikle müşteri memnuniyetinin dalgalar halinde yayılması ile ürünü kullanmayan kişilerin bile hakkınızda olumsuz düşünceler üretmesine sebep olacaktır.

Bu durumda da hem maddi hem de manevi olarak şirket büyük bit düşüşe geçecektir. Diğer bir önemli nokta ise şirketinizin büyüme potansiyeli olacaktır. Yavaş teknoloji artık sadece insanlar arasında değil aynı zamanda da büyük şirketler rekabetinde de etkilidir. Bu anlamda yavaş bir yazılım ile bir ürün çıkarmanız şirketiniz henüz büyük şirketler ile yarışacak kapasitede olmadığını gösterir. Henüz kuruluş aşamasında büyük umutlar bağlanan pek çok şirket bu yüzden batmıştır.

Gelişen Yazılım ve Yeni İhtiyaçlar

Yazılım sektörü gelişimini sürdürdükçe getirdiğini ihtiyaçlar da artmaktadır. Günümüz çağının teknolojik değerlerine ayak uydurmak ve sürekli güncel olmak bu ihtiyaçların bir kısmını karşılamaktadır. Eskiden insanlar programların ya da ürünlerin daha hızlı olması yönünde isteklerini dile getirirdi. Fakat bu sorunu aşan ve her ürününü hızlı çıkaran firmalarda artık yeni ihtiyaçlar doğurmuş durumda. Kullanıcılar “Üründe keşke bu özellik de olsa” diye yeni ihtiyaçlarını dile getirmektedir.

Bu tarz istekler giderilmesi için güncel olmak ve piyasayı yakından takip etmek gerekir. Ayrıca üretici ve kullanıcıların birbiri ile iyi iletişim kurması yani üreticinin tüketici sorunlarını birinci ağızdan dinlemesi de bu tarz isteklerin doğmadan giderilmesine etkili olacaktır. Bu yüzden şirketler ürünlerinde başarılı olmak için tüketici ihtiyaçlarını önceden fark etmeli ve ürünlerini güncel tutmalıdırlar.

Marc Benioff tarafından yazılan ve Doç. Dr. Gamze Sart tarafından editörlüğü yapılan Öncüler kitabına Aba Yayın resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart resmi Youtube kanalı içerisinde yapay zeka, yazılım ve teknoloji konuları ile alakalı uzman kişiler ile birlikte çekilmiş videolara ücretsiz ulaşabilirsiniz. Aba Yayın tarafından çıkarılan diğer kitaplar hakkında bilgi almak için Aba Yayın resmi Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.