guven-bir-numarali-deger-marc-benioff

Güven Bir Numaralı Değer- Marc Benioff

Firmaların kullanıcıları ile aralarında oluşturduğu güven kavramı oldukça önemlidir. Ürünler ne kadar iyi olursa olsun şirket ve tüketici arasında bir güvensizlik durumu var ise bu durum üretici adına pekiyi sonuçlanmıyor. Şirketlerin ürettiği ürünlerin artık çoğu birbiri ile benzer hatta bazılarında aynı özellikler. Tüketiciler de bu durum karşısında kendilerine daha samimi bulduğu ve daha çok güvendiği firmaları seçiyor. Ayrıca firmaların daha önce yakaladığı güveni ilerleyen dönemlerde kaybetmesi de şirketleri oldukça zora sokmaktadır. Bozulan güveni tazelemek oldukça zordur.

Toyota Firmasının Tekrar Güven Kazanması

Toyota firması bu konu ile alakalı oldukça önemli bir geçmişe sahip. Japon otomobil devi olan Toyota ürettiği arabaların kalitesinin yanı sıra kullanıcıları ile aralındaki güvenin oldukça fazla olması ile çok tercih edilen arabalar arasındadır. Fakat 2010 yılında Toyota firmasının yaşadığı büyük sıkıntı firmayı o güne kadar ki en büyük sıkıntının ortasına soktu. Yıllarca müşterilerine son kalitede ürünler sunan Toyota piyasaya sürdüğü yeni arabalarda büyük bir sorun yaşadı.

Bilirkişiler tarafından kanıtlı bir şekilde Toyota’nın piyasaya sürdüğü 8 milyon araçta pedal gazında sıkıntı olduğu ortaya çıktı. Bu durumun ortaya çıkması ile Toyota büyük bir sıkıntıya girmişti. İlerleyen dönemlerde de Toyota piyasadaki tüm arabalarını geri çekmek zorunda kaldı. Daha sonra ise şirketin kurucusunun torunu olan Toyota – san basının karşısına geçerek tüm sorunları üstlendi.

Ayrıca ortaya çıkan bu güven sorunun ortadan kaldırmak adına elinden geleni yapacağını ve bu durumu düzelteceği üzerine söz verdi. Konuşmasının sonunda ise gayet samimi bir şekilde tüm herkesten özür dileyerek ayrılan Toyota – san’ın bu durumu nasıl düzelteceği oldukça merak konusu olmuştu. Çünkü bu sorun giderilir ve hatta daha üst düzey bir teknoloji ile arabalar geliştirilebilirdi. Fakat ortaya çıkan sorun kullanıcıların Toyota ismine olan güvenini zedelemişti.

Güveni Geri Kazanmak

Toyota – san ortaya çıkan bu sorun üzerinden bir yıl sonra Salesforce firmasının kurucusu olan Marc Benioff ile bir araya geldi. Benioff ve Toyota – san bu toplantı sonucunda kullanıcıların güvenini kazanmak için yeni projelerin ilk adımını attı. Daha sonraki süreçte Salesforce ve Toyota iş birliğinin de olduğu bu toplantı sonrasın Arkadaşım Toyota fikri ortaya çıktı. Toyota firması bu fikir ile kısa zamanda kullanıcılar ile eski samimi ve güvenilir ortamı kurmayı başardı.

Marc Benioff tarafından yazılan ve Doç. Dr. Gamze Sart tarafından düzenlenen Öncüler kitabına Aba Yayın resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca teknolojide güven ve benzer konular ile alakalı bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart resmi Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.