aba-yayın-sifirdan-uretmek-neden-uretmelisiniz-ne-zaman-satin-alabilirsiniz

Sıfırdan Üretmek: Neden Üretmelisiniz? Ne Zaman Satın Alabilirsiniz?

Herhangi bir şeyi üretmek insanları mutlu etmektedir. Bir ekipmanı sıfırdan üretmek insanı, faydalı bir şeyler ürettiği konusunda memnun edebilir. Projelerde kullanılacak ekipmanları uygun bir ücretle mağazalardan satın alma imkanı varken neden bunları yapmakla boşa zaman harcayacaksınız ki? Aslında bakılırsa herhangi bir şeyi üretmek insana büyük bir haz vermektedir. Bir şeye bakıp ‘bunu ben yaptım’ demenin hazzı görülmeye değerdir. Elle yapılmış bir şeyi satın almayı da herkes sevmektedir. Ortaya koyulan bir çalışma yıllarca sürecek olan bir emeğin en somut işareti olmaktadır. Böyle bir şey, unutulmaz bir hediye olabilir.

Sıfırdan Üretmek Neler Kazandırır?

Modern dünyada sürekli satın alma eğiliminin olduğunu görmekteyiz. Modern dünyayla ilgilenirken aciz hissetmek yerine kişinin kendi yeteneklerinin farkına varması insana çok sayıda fayda getirecektir. Sıfırdan üretmek bir kitap rafının üretilmesi olabilir. İhtiyaç duyulan bir kitap rafını üretmek ya da bir resim tablosunu yardım almadan duvara asabilmek bile insana iyi gelebilen durumlardır.

Evde kırılan herhangi bir şeyin tamir edilmesi ya da hazır üretilen bir şeyin amacı dışında kullanımına imkan tanıyan ölçüde değiştirilmesi güzel sonuçlar verebilir. Bu tarz işleri yaparken el becerinizden yararlanmanız size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca önemli bir husus da şudur; bir insan kendisi için bir iş yaptığında, bu işi başkasına yapma durumuna oranla çok daha rahat ve serbest bir şekilde hareket edebilecektir. Bu durum bile insanın kendisi için bir şeyler üretmesi için yeterli bir sebep olarak sayılabilir.

Benim Beceri Setim

Kitabın yazarı olarak uzun süre önce ileri düzey tahta işleme bölümünden oldukça yüksek bir puanla mezun oldum. Aslında bildiğim pek çok şeyi otomotiv mühendisi olan babamdan öğrenmiştim. Babam bana küçüklüğümden beri aletlerin nasıl kullanılması gerektiğini öğretti. Küçüklüğümden beri pek çok şey tasarladım ve ortaya koydum. Son olarak 5 yıl süren bir çalışma ile Kaliforniya laboratuvarı için prototip tasarladım ve inşa ettim. Bir yazar olarak bilgisayar programlama ve elektronik donanımları gibi konularda 40’dan fazla kitapta ismim bulunmaktadır.

Sıfırdan üretmek için neler yapılması gerektiği hakkında daha detaylı bilgi almak için Charles Platt  tarafından yazılan Make: Araçlar-Çalışma ve Kullanma Şekli kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğitici ve ilgi çekici konularda hazırlanmış kitaplara ulaşmak için Aba Yayın web sitesine göz atabilirsiniz. Bilgilendirici konularda hazırlanan videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.