aba-yayın-gonyeburun-kesme-kutusu-nedir

Gönyeburun Kesme Kutusu Nedir?

Yeni bir şey üretirken pek çok aletten yardım almak gerekmektedir. Bu aletler sahip oldukları mevcut yapıları sayesinde üretimi kolaylaştırmaktadır. Gönyeburun kesme kutusu da bu önemli ekipmanlardan bir tanesidir. Bu alet sayesinde düz ve doğru açılı kesikler elde edilebilmektedir. Bunu bir bisiklet üzerinde yer alan eğitim tekerlekleri gibi düşünebiliriz. Nalbur mağazasında gönyeburun kutusu ve bir pakette satılan sırtlı testere bulmak mümkündür.

Tabi bu tarz ürünleri alırken kalitelisini bulmak kolay olmayabilir. Benim satın aldığım bir sette bulunan testere biraz kalitesizdi. Ayrıca testerenin sertleştirilmiş dişleri de bulunmuyordu. Bu aleti kullanmak için ciddi anlamda kas gücü gerekmekteydi, bu anlamda ekipman oldukça işlevsizdi.

Gönyeburun Kesme Kutusu Neden Önemli?

Gönyeburun kesme kutusu düzgün kesikler oluşturmada oldukça işlevsel olmaktadır. Herhangi bir tahta parçalarını kesmek için kullanılabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Birçok kişi tahtayı, testere tezgahının altına koyup ayağı ile tutarak kesme yöntemini tercih etmektedir. Tahtayı bu şekilde kesme yöntemini ben de denedim. Ancak bu şekilde tahtayı düzgün bir şekilde kesmek mümkün olmayabilir.

Bu kitapta yer alan projeleri hayata geçirmek için hassas kesimler yapmak gerekmektedir. Bu durumu çözmenin en iyi yolu çalışmaları sağlam bir tezgah ya da masa üzerine sıkıştırmaktır. Bunun için bir tetik mengene kullanılabilir. Mengene yardımı ile pek çok sıkıştırma işlemi doğru bir şekilde yapılabilir.

Parçayı Sabitlemek İçin Başka Neler Yapılabilir?

Kesim öncesinde parçaları sabitlemek için vidalı kelepçe de kullanılabilir. Ancak vidalı kelepçe kullanmak biraz daha fazla zaman kaybına yol açabilir. İki tetik mengeneniz varsa bu kitapta yer alan tüm projeleri uygulamak için daha fazlasına ihtiyacınız olmayacaktır. Mengenenin nasıl sıkılaştırılacağını öğrendikten sonra kesim sırasında parçaların sıçramasını önlemek mümkündür. Bilindiği gibi uzun tahta parçalarını tam olarak kontrol etmek zor bir iştir. Gönyeburun kutusunda bazı özellikler varsa bununla kesim yapmak kolay olacaktır. Eğer gönyeburun kutusunda yer alan deliklere kamı yerleştirirseniz parçaların sabitlenmesinde sıkıntı yaşamazsanız.

Gönyeburun kesme kutusu, basit üretimlerde son derece faydalı sonuçlar sunmaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Charles Platt  tarafından yazılan Make: Araçlar-Çalışma ve Kullanma Şekli kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğitici ve ilgi çekici konularda hazırlanmış kitaplara ulaşmak için Aba Yayın web sitesine göz atabilirsiniz. Bilgilendirici konularda videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.