aba-yayın-saglik-alanindaki-biyoteknolojik-uygulamalar

Sağlık Alanındaki Biyoteknolojik Uygulamalar

Sağlık alanında pek çok yenilikler göze çarpıyor. Sağlık alanındaki biyoteknolojik uygulamalar da yeniliklerden nasibini alıyor. Biyoteknoloji tarihine baktığımızda aslında bu tip uygulamaların çok eski zamanlara dayandığını görmekteyiz. Geleneksel yöntemler olarak uygulanan yoğurt, ekmek ve şarap yapımı milattan önceki devirlere dayanıyor.

Halen daha devam eden pandemi ile ilgili olarak sağlık alanında aşı çalışmalarının yapıldığına tanık olmaktayız. Bununla birlikte; kök hücre ve doku mühendisliği de sağlık alanında yapılan çalışmalara örnek olarak gösterilebilir. Sağlık alanında yapılan çalışmalar arasında yer alan ilaç çalışmaları, Türkiye’de yıl bazında sürekli artış göstermekte. Yaşanan bu artış sonucunda Türkiye’deki ilaç pazar hacminin de genişlediğine tanık olmaktayız.

Sağlık Alanındaki Biyoteknolojik Uygulamalar Yeterli Düzeyde mi?

Sağlık alanında yapılan çalışmaların ülkemiz başta olmak üzere dünya genelinde yeterli olmadığı söylenebilir. Bu duruma neden olarak çok sayıda unsuru sıralayabiliriz. Öncelikle, sağlık alanı çalışmaları için verilen maddi desteklerin yetersiz olması, uygulanan program ve projelerin istikrarsız uygulanması, koordinasyon eksikliklerinin yaşanması, ortak proje yapma söz konusu olduğunda kurumların istikrarsız olması bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Biyoteknolojik uygulamaları sağlık alanında yapılacak ar-ge çalışmaları ile birlikte geliştirilebilir. Bunun için de ar-ge çalışmalarına yetecek kadar yatırım yapılması gerekiyor. Dünya genelinde biyoteknoloji alanına yatırım yapan ülkelerin sağlık alanında çok ciddi düzeye ulaştıkları görülebilir. Bu nedenle, biyoteknoloji alanında ilerleyebilmek için yatırımların bir önceki seneye göre daha fazla olarak sunulması gerekiyor.

Türkiye’de Biyoteknoloji Alanında Hangi Kuruluşlar Dikkat Çekiyor?

Sağlık söz konusu olduğunda Türkiye’de de pek çok alanda sağlık kuruluşlarının yer aldığı görülüyor. Bu anlamda, Türkiye‘de kanser hastalıkları ile mücadele için kurulan sağlık kuruluşları dikkate çekiyor. Bununla birlikte; anne ve çocuk sağlığı için de kurulan araştırma kuruluşları, yaptıkları çalışmalarla biyoteknoloji alanında yol almakta. Ancak tüm bunlara rağmen yapılan çalışmaların halen daha yetersiz olduğu söylenebilir.

İlerleyen dönemlerde sağlık alanında daha fazla yatırım yapılarak pek çok yeniliğin bulunacağı düşünülmekte. Sağlık alanındaki biyoteknolojik uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi almak için Biyoteknoloji Çağına Hoş Geldiniz kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Benzer kitaplara ulaşmak için de aba Yayın internet sitesine göz atabilirsiniz.