aba-yayın-onemli-degerler-ve-bunlarin-catistigi-zamanlar

Önemli Değerler ve Bunların Çatıştığı Zamanlar

Salesforce şirketi için değerler önemsenen bir konudur. Hatta biz buna önemli değerler de diyebiliriz. Değerlerden, en basitinden, toplumda meydana gelen olaylara duyarlı olmak, toplum sorunlarına sırt çevirmemek anlaşılabilir. Salesforce şirketi olarak toplumla ilgili konularda tüm çalışanların aynı fikirde olması beni fazlasıyla memnun etmiştir. Bu duruma örnek olarak çevre konularını gösterebiliriz. Çevre ile ilgili herhangi bir durum söz konusu olduğunda şirketin tüm çalışanları benimle aynı yönde düşünerek soruna oldukça duyarlı davranmaktadır. Haliyle tüm şirket çalışanlarının arkasında durdukları bir işi yönetmek son derece kolay bir iş olmaktadır. Ancak bu durum her konu için geçerli değildir. Karşılaştığımız her sorun ne yazık ki bu kadar kolay bir şekilde çözüme ulaşmıyor.

Önemli Değerler Ne Kadar Önemli?

Önemli değerler adından da anlaşıldığı üzere son derece önemli olan değerlerdir. 2018 yılının yazında ailemle yaptığım tatil, son yıllarda yaptığım en iyi tatillerden birisiydi. Şirketin işleri gayet yolundaydı. Bilanço ve gelir tablolarımız tarihin en iyi durumlarına sahiptiler. Pek çok firma ile olumlu anlaşmalar yapmıştık. Gelirlerimizin bir önceki yıla göre ciddi bir artış göstermesinin yanı sıra hisse senedi fiyatlarımız da %62’lik bir artış yaşamıştı. Özetle çevremdeki her şey ve herkes hiç olmadığı kadar iyiydi. Tüm işler o dönem ciddi anlamda tıkırında ilerliyordu. Her güzel şeyin sonu olacağı gibi bu durumun da bir sonu oldu elbette.

Salesforce Şirketi İçin Sorun Neydi?

O sene ortaya çıkan açık mektup her şeyi tersine çevirdi. Gümrük ve Sınır Koruma Birimi ile iş ilişkimizi sorgulayan bu mektup, kendi ürünlerimizi devlet ile paylaşıyoruz diye tepki aldığımız açık bir mektuptu. Bu yönde bir açık mektup alan tek şirket biz değildik. Bahar ayında Google için de durum biraz karışık olmuştu. Çünkü kendi bünyesindeki 4.000 çalışanı şirketin CEO’suna yazdıkları mektupta şirketlerinin yapay zeka üzerinde çalıştıklarını ve geliştirilen yeniliklerin savaş meydanlarında kullanıldığı ifadeleri yer alıyordu. Mektupta şirket çalışanları; Google’ın savaşlarda yer almaması gerektiğini dile getirmişlerdi.

Önemli değerler kavramı şirketin toplum nezdindeki duruşunu yansıtmaktadır. Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak için aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.