aba-yayın-okul-oncesi-egitim-programlari-ile-yaraticilik-kavrami-iliskisi

Okul Öncesi Eğitim Programları ile Yaratıcılık Kavramı İlişkisi

Yaratıcılık kavramı ile okul öncesi eğitim programları arasında nasıl bir ilişki var? Friedrich Froebel’in 1837 yılındaki anaokulu eğitimi ile birlikte iki kavram arasında önemli bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Froebel, anaokulu eğitimine yönelik olarak uyguladığı yeni sistemle birlikte çocukların yaratıcılık yeteneklerini geliştirmeye odaklanmıştır.

O dönemlerde, ileri sınıflarda uygulanan öğretme metotlarının küçük çocuklar için uygun olmadığını ileri süren de Froebel’in ta kendisi… İleri sınıflarda, öğretmenin öğrencileri etrafına toplayarak ders anlattığı ve öğrencilerin de öğretmenin anlattıklarını not aldıkları bir sistem mevcut.

Bu sistemde öğrencilerin herhangi bir konu hakkında tartışmadıkları ve bir sonuç için mücadele etmedikleri görülüyor. Bu tür bir eğitim sisteminin de günümüz dünyasına hazırlık için yeterli olmadığını anlamak pek de zor değil.

Okul Öncesi Eğitim Programları Nasıl Olmalı?

Çocukların ilk 6 yaşına kadar olan dönemi, kendi gelişimleri açısından son derece önemli. Bu dönemde aldıkları anaokulu ve kreş eğitimleri de gelişimlerini destekler nitelikte olmalı. Yaratıcılıklarını geliştirmeye yönelik uygulanan bir eğitim sistemi, anaokulu düzeyindeki çocuklar için uygulanması gereken esas eğitim sistemi.

Okul öncesi eğitim programları ile başarı elde etmek için, anaokulu döneminde yaratıcılığı geliştiren oyuncaklar kullanılmalı. İşte, Froebel’in 200 yıl önce savunduğu ve uyguladığı anaokulu eğitimi tam olarak bu sisteme dayanıyor. Froebel, kendi tasarladığı 20 farklı oyuncak ile çocukların eğitim sürecini uygulamalı olarak deneyimlemelerini sağlıyor.

Oyuncaklar Çocuk Gelişiminde Neden Önemli?

Anaokulu eğitiminde kullanılan oyuncaklar, çocukların günlük hayatta ihtiyaç duydukları becerilerin kazanılmasında büyük rol oynuyor. Geometrik desenlerin tanınması ve kullanılması, üç boyutlu şekillerin oluşturulması, kulelerin inşa edilmesi bu özel eğitimin bir parçasını oluşturuyor.

Yaratıcılık yeteneği her çocukta mevcut olan bir kabiliyet. Sayede bu yeteneğin ortaya çıkması için gerekli olan doğru bir eğitim verilmeli. Bu sayede çocukların, ilerleyen yaşlarında yaratıcılıklarını ortaya çıkaran çalışmalar yapabilmeleri mümkün olabilir. Yaratıcılık, yalnızca bir kısım insanda bulunan bir özellik değil. Eğitim sistemlerinin bu bilinçle yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Okul öncesi eğitim programları hakkında detaylı bilgi almak için Mitchel Resnick tarafından kaleme alınan Yaşam Boyu Anaokulu kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak için de aba Yayın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.