neden-is-plani-hazirlamaliyim-adim-adim-biyogirisimcilik

Neden İş Planı Hazırlamalıyım? Adım Adım Biyogirişimcilik

İş planı girişimcilerin çok fazla ihtiyaç duyduğu bir unsurdur. Pek çok girişimci bu önemli adımı gereksiz olarak görüp atlayabiliyor. Ya da bazı girişimciler işlerinin planını neden yapmaları gerektiğini bilmeden bir plan hazırlamakta. Bu yüzden iş planlamasının neden yapılması gerektiğini bilmek gerekir. İş planları hazırlama ihtiyacı genel olarak fon bulmaya ve işletmeye finansman bulmaya çalışılırken ortaya çıkıyor.

Fakat iş planının gerekliliği fon bulma amacından çok daha fazladır. İyi bir planlama pek çok aşamada şirkete fayda sağlar. Şirket büyümesi, amaca ulaşma, kılavuz olma ve yatırımcıya kadar pek çok konuda hem girişimciye hem de şirketler büyük yarar sağlar. Peki, detaylı olarak ve tam olarak bu faydalar nelerdir?

İş Planı Faydaları

İyi bir iş planının herkese faydası bulunur. Bunları ise şöyle özetleyebiliriz;

  • Planlarda hedefler, yol haritalar ve stratejiler bir dosya haline getirilir. Bu hedef ve strateji arasında bir çelişki olması durumunda durum fark edilir.
  • İş planı girişimci ya da işletmenin hedeflerinin yazılı olması girişimci ve işletmenin işe bağlılığını arttırır. Ayrıca iş planında net olarak belirtilen hedefler, planlar ve olası sonuçlar yatırımcıları, tedarikçileri ve çalışanları da olumlu etkileyecektir.
  • Bu planlar yazılı halde bir kılavuz olarak kullanılabilir. Bu da amaçlara ulaşırken süreci yönetmek, kontrol noktalarında değerlendirme yapmak ve gelinen noktayı ölçmek daha gerçekçi ve sistematik olacaktır.
  • Bu plan sadece işletme sahibini değil aynı zamanda ortakların ve çalışanların da hedefe ulaşmasında ve hedefe ulaşmak için çabalamalarında etkilidir.
  • Bu planlar işletmelerin hem hedeflerine hem de misyonlarına odaklanması konusunda yardımcı olur. Ayrıca işletmenin ana hedefinden kayarak gereksiz konulara yönelmesini engeller. İş planı girişimcilik alanında da yanlış yönelmeleri engeller.
  • Başarılı bir plan işletmeye kaynak sağlamayı düşünen yatırımcıya ya da yeni iş ortağına, işin ne olduğunu, işletmenin yetkinliklerini, başarıya ulaşma olasılığını anlama ve analiz etme fırsatı sağlar.
  • Bu planlar işletmeye ya da girişimciye yatırım yapmak isteyen ya da yeni iş ortağına iş konusunda bilgi ve analiz verme konusunda fırsat sağlamış olur.

İş Planının Kulanım Amacı

İş planını 3 temel amaç için kullanılabilecek bir araçtır. Bunları ise şöyle sıralayabiliriz;

  1. Bu plan iletişim amacı olarak kullanılır. Sermaye ya da yatırım sağlama, yatırım yapılacak yatırımı cazip hale getirme ve ya stratejik iş ortağı bulmak için kullanılır.
  2. Yönetim aracı olarak ise işletmenin büyümesi, gelişmesi ve gelişim evrelerini görme amaçlı kullanılır. Bu yüzden planlar sürekli olarak yenilenmeli ve kazanılan tecrübe ve bilgiler ile güncellenmelidir.
  3. Planlama aracı olarak ise hem işletmenin hem de girişimin her alanında yol gösterme anlamında önem taşır. Ortaya çıkan sorunlara çözüm bulma ve alternatif çözüm üretmede bu planlar kullanılır.

Aba Yayın tarafından çıkartılan Adım Adım Biyogirişimcilik kitabında yer alan bu yazının tamamına ulaşmak için Aba Yayın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca İş planı ve etkili bir iş planının özellikleri gibi konularda bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesinden de bu ve benzeri konular ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz.