aba-yayin-matematigin-onemi-gencler-icin-anlamli-kilmak

Matematiğin Önemi: Gençler İçin Anlamlı Kılmak

Öğrenciler için edinilen bilgilerin düzeyi son derece önemlidir. Yani bir bilgi, öğrenciler için somut ve mantıklıysa ilgi çekici olmaktadır. Matematiğin önemi de aynı mantıkla öğrenciler tarafından değerlendirilmektedir. Öğrenciler öğrendikleri şeylerde anlam bulmayı ummaktadırlar. Beynin aradığı anlamı bulması, beynin bilgileri uzun süreli depolama alanında saklamasına yol açmaktadır.

Bu nedenle öğrencilerin yeni bir bilgi öğrendiklerinde bunları kalıcı hale getirecek unsurlara ağırlık vermek gerekmektedir. Bilgileri uzun süreli hafızaya almanın yolu, öğrenilen şeyleri anlamlı hale getirmekten geçmektedir. Öğrenilen bilgileri günlük hayata bağlamak ise bu yöntem için faydalı sonuçları sağlamaktadır. Ancak matematik dersleri için durum biraz daha farklıdır. Özellikle ortaokul öğrencileri için matematik derslerini pratik olarak günlük hayata uygulamak biraz zor sayılabilir.

Matematiğin Önemi ve Somut Kavramlar

Bazı yöntemler kullanılarak matematik daha somut bir hale getirilebilir. Bu yöntemler matematiğin daha kalıcı bir şekilde öğrenilmesine imkan tanımaktadır. Matematiğin önemi öğrenciler için somut olaylara uygulanabildiği ölçüde artmaktadır. Olasılık hesaplamaları günlük hayatta işe yarayan bazı faydalar sağlayabilir.

Kumar oyunlarında olasılıklara dayalı olarak yapılan hesaplamaların gerçek dünyada somut karşılıkları vardır. Yani bahse girerken kazanma şansı için bir olasılık hesaplaması yapılabilir. Yapılan bu hesaplamada çıkan olasılık sonucuna göre de bahsi kazanma durumu gerçekleşebilir. Araba alış faizini hesaplarken de somut bir karşılık bulunmaktadır.

Matematiğin Somutlaştırılması

Kredi faizlerinin hesaplanması, kredi sonucunda ne kadar maliyetin ortaya çıkacağını hesaplamada yardımcı olmaktadır. Bu durum yine matematiğin kalıcılığını artıran somutlaştırma eylemine örnek olarak gösterilebilir. Bunun dışında; katsayı ile ilgili değişiklikler de somut olaylar için örnek teşkil etmektedir.

Dünya genelinde yaşanan nüfus artışı, katsayı ile ilgili bir örnektir. Bu ve benzeri unsurlar günlük yaşam içerisinde kullanılan durumları yansıtmaktadır. Bu hesaplamalara benzeyen diğer matematiksel unsurlar sosyal olaylara da uygulanabilir. Sonuç olarak bu sayede matematiğin kalıcılığı artmaktadır. Matematik dersleri için somut olaylar her zaman için öğrencilerin ilgisini uyandırmaktadır.

Matematiğin önemi hakkında detaylı bilgi almak için David A.Sousa tarafından yazılan Beyin Matematiği Nasıl Öğrenir? kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilgi çekici diğer kitaplara ulaşmak için de aba Yayın resmi internet sitesine göz atabilirsiniz.