Birlikte Yap | Maker Hareketi | Maker Movent - Aba Yayın

Maker Hareketi – Birlikte Yap

Birlikte Yap!

Maker Faire” yaratıcısı Dale Dougherty tarafından 2005 yılında ortaya atılan Maker Hareketi, Endüstri 4.0’ın önemli bir parçasıdır. Temel olarak üretim bantlarını fabrikalardan çıkarıp, bireysel boyuta indirgemeyi amaçlayan Maker Hareketi, bireyleri ittiği gibi hazır tüketim alışkanlığını “üretim alışkanlığı” ile değiştirmeyi hedefler. 

Konuyu biraz açacak olursak, Maker Hareketi’nin temelinde rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, ezber bilgi yerine deneyim vardır. İnternette bulacağınız hazır model ve planlarla, 3 boyutlu yazıcıları kullanarak kolaylıkla prototiplerini somutlaştırabilir, tamamen size ait orijinal tasarımlarınızı somutlaştırabilirsiniz. 

Maker Hareketi

Temel olarak Kendin Yap Kültürü (DIY Kültür) ile teknolojinin bir araya gelmesiyle oluşan bir akımdır. Maker dünyası son derece geniş bir yelpazaye yayılır ve tamamen üretmeyi amaçlar ve sınırları bireylerin amaçları ile çizilir.

Günümüzde Maker Hareketi’nin bir parçası olan bireyler, Hackerspace ya da Makerspace gibi ortamlarda bir araya gelerek hem fikirlerini hayata geçirme imkanı yakalıyorlar hem de diğer Maker’lar ile etkileşime geçerek fikirlerini geliştirebilme imkanı yakalıyorlar. 

Dünya genelinde Maker Hareketi her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor ve giderek bir kültür haline geliyor. Bu alanda dünyanın farklı coğrafyalarında düzenlenen workshop çalışmaları, seminer ve fuarlar Maker Hareketi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bireylere yardımcı oluyor. 

Maker Hareketi, ülkemizde de son yıllarda ilgi görüyor. Bu konuda özellikle ABA Yayıncılık’ın Arduino ile üretim süreçlerinden giriş seviyesinde bilgi veren birçok kitaba kadar geniş bir kütüphanesi olduğunu belirtmek gerekiyor. ABA Yayın’ın bu alana yönelik hazırladığı Arduino temelli öğretici kitaplar Maker Hareketi’ni daha iyi anlayabilmemiz büyük öneme sahip. Örneğin Mark Geddes tarafından hazırlanan Arduino Peoje El kitabı özellikle Maker ekosistemine dahil olmak isteyen her bireyin başlangıç seviyesinde kaçırmamaları gereken bir kitap;

Arduino Proje El Kitabı

Mark Geddes’in kaleme aldığı Arduino Proje El Kitabı, 25 pratik projeyle Maker olmak isteyen her yaştan birey üretim süreçlerine hazırlayarak onları üreten bireyler haline getirmeyi amaçlıyor. Arduino Proje El Kitabı başlangıç seviyesi için ideal, az maliyetli Arduino kart kullanan elektrikli projeleri ile bireyleri üretime hazırlıyor. Bu sayede Maker olmayı amaçlayan bireyler, basit bir Arduino kart ve bilgisayar desteği ile ilk projelerini hayata geçirebiliyorlar. 

Maker Hareketi’ne yeni dahil olan bireyler için son derece iyi bir seçenek olan Arduino projeleri, bireylerin üretim sürecini son derece eğlenceli ve öğretici bir şekilde kavramasına yardımcı oluyor.