aba-yayin-ergenlikte-bedensel-degisiklikler

Ergenlikte Bedensel Değişiklikler

Ergenlik dönemi hem kız hem de erkek çocukları için özel bir dönemdir. Bu dönemde ruhsal pek çok değişimin yaşandığı görülmektedir. Elbette ki ruhsal değişimin yanı sıra her iki cinsiyette de bedensel değişiklikler meydana gelmektedir. Ergenlikte bedensel değişiklikler kız çocuklarında erkeklere göre daha erken başlamaktadır. Genellikle iki cinsiyetin ergenliğe girmeleri iki yıllık bir farkla gerçekleşmektedir.

Ergenlik dönemi çocukların çok hızlı bir şekilde geliştikleri erinlik dönemidir. Bu dönemde iskelet, kas, sinir, üreme ve diğer vücut sistemleri değişim yaşamaktadır. Ayrıca erkek ve kızlarda meydana gelen bu değişimlerin ruhsal yönden de kişileri etkileri de görülmektedir. Kız çocuklarında erken olgunlaşma, erkek çocuklarında ise geç olgunlaşma durumlarının yaşanması, çocukların daha çekingen olmalarına ya da farklı özellikler sergilemelerine neden olabilmektedir.

Ergenlikte Bedensel Değişiklikler Nelerdir?

Erkek çocuklarda ergenlik ne zaman başlayacağı tam olarak belirlenememektedir. Ergenlikte bedensel değişiklikler söz konusu olduğunda erkeklerde cinsel olarak testislerin büyümesi, penisin gelişmesi, cinsel organ bölgesinin ve bedenin kıllanması, büyüme atılımı, ses değişimi ve akne oluşumları görülmektedir. Erkeklerde genellikle ilk olarak gözlemlenen değişim testislerin büyümesidir. Testisler büyürken, testisleri çevreleyen deri esmerleşmeye, pütürleşmeye ve genişlemeye başlamaktadır.

Testisler gelişim sürecinde ortalama on iki yaşında büyümektedir. Ancak en erken dokuz buçuk yaşında en geç de on dört yaşında büyüme görülebilmektedir. Penisin büyümesi, kalınlaşması ve renginin koyulaşması da bir diğer gelişim evresidir.

Kızlarda Ergenlik Nasıl Başlar?

Kızlarda ergenlik sürecinde fiziksel değişim memelerde gerçekleşmektedir. Memelerin belirginleşmesi en erken dokuz ve en geç on üç yaşında görülmektedir. Kızlarda memelerin belirginleşmesinden sonra cinsel bölgede kıllanmalar meydana gelmektedir. Sonrasında adet kanamasının başlaması, üreme sisteminin geliştiği göstermektedir. 1 yıl süre içerisinde adet kanaması döngüsü düzene girmektedir.

Erginlik sürecinde terleme ve ciltte meydana gelen değişiklikler de ergenler için can sıkıcı olabilmektedir. Koltukaltları ve bacak arası en çok terleyen bölgeler arasında yer almaktadır. Bu dönemde terleme çok sık yaşandığı için ergenlerin sıklıkla yıkanmaları ve çamaşır değiştirmeleri önerilebilir.

Ergenlikte bedensel değişiklikler hakkında detaylı bilgi almak için Editör Ayşen Bulut öncülüğünde hazırlanan aba Yayın tarafından satışa sunulan Öğretmen ve Öğretmen Adayları İçin Cinsel Sağlık Bilgileri Eğitimi kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. Benzer kitaplara erişmek için de aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.