devlet-universiteleri-mi-ozel-universiteler-mi

Devlet Üniversiteleri mi? Özel Üniversiteler mi?

Özel üniversiteler mi? Yoksa devlet üniversiteleri mi? Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen bir öğrenci hangisini tercih etmeli?  Devlet üniversiteleri ücretli mi? Eğitim maliyetleri yüksek mi? Amerika’da lisans eğitimi almayı düşünüyorsanız kafanızı kurcalayan sorulardan bazıları genellikle bunlar oluyor. Gelin bu soruları birlikte cevaplayalım.

Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversitelerin bazıları devlet tarafından destekleniyor ve devlet üniversitesi olarak adlandırılıyor. Diğerlerinin ise bağımsız ya da dini gruplara bağlı olduğu biliniyor. Bu üniversiteler ise özel üniversiteler olarak adlandırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde devlet ya da özel üniversite fark etmeksizin tüm üniversiteler ücretli… Ancak elbette; devlet üniversitesi ücretleri, özellere oranla daha düşük…

Ülkenin En Eski Üniversiteleri Özel Üniversiteler

Ülkede bulunan en eski üniversitelerin neredeyse tamamını özel üniversiteler oluşturuyor. Ancak 1800’li yıllarda ülke batıya doğru genişlemeye başladığında orta batı, güney ve batı bölgelerinde bulunan devlet üniversite sistemlerinin daha güçlü bir hale geldiği de biliniyor. Aynı zamanda yakın geçmişte özel üniversitelerin eğitimini yeterli bulmayan üst düzey öğrencilerin kamu üniversitelerine yöneldiği görülüyor. Ve tabi ki devlet üniversiteleri başarılı öğrencileri kayıt yaptırmaya teşvik etmek için burs hakları ve diğer önemli cazibe kaynaklarını kullanıyor. Ancak; zaman zaman azalan ya da durgunlaşan devlet desteği, fiyatların yükselmesine sebep olabiliyor. Kaliforniya Üniversitesi, Michigan Üniversitesi ve Vermont Üniversitesi gibi bazı popüler devlet üniversitelerinin öğrenim maliyetleri özel üniversitelerle neredeyse aynı düzeyde…

Devlet Üniversiteleri Akademik Anlamda Oldukça Güçlü5

Amerika Birleşik Devletleri’nde devlet üniversiteleri genellikle iş ve mühendislik gibi meslek alanlarında güçlü olma eğilimindeler… Fakat; bazılarının sosyal bilimler alanlarında öne çıktığı da biliniyor. Peki; akademik anlamda güçlü ve yüksek kaliteli bir seçenek olarak devlet üniversiteleri karşımızda dururken neden özel ve yüksek maliyetli bir eğitimi tercih etmek isteyelim? Bu sorunun cevabını aslında bir kelimeyle vermek mümkün: “prestij”… Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen başarılı ve zeki öğrencilerle birlikte eğitim almak, özel üniversitelerde ve seçkin okullarda mümkün olabiliyor ve bu durum bazı öğrencileri cezbediyor. Buna ek olarak; akademik başarıları göz ardı edilemeyecek kadar yüksek olsa da; devlet üniversiteleri, özel kurumların entelektüel teşvik atmosferi ile yarışamıyor.

Kısacası özel üniversiteler ve devlet üniversitelerinin tercih edilmesi konusunda belirleyici tek unsur eğitim maliyetleri değil. Eğitim kalitesi, prestij, entelektüel yapı gibi pek çok unsur tercih noktasında etkili olabiliyor. Buna ek olarak; asıl önemli olan üniversiteden beklentinizi ve kariyeriniz ve geleceğiniz için aradıklarınızı hangi üniversitede ya da hangi alanda bulabileceğiniz… Yurt dışı eğitim, doğru üniversite tercihi, Amerika’nın en iyi üniversiteleri gibi konularda daha detaylı bilgi edinmek ve destek almak için aba Yurt Dışı Eğitim web sitesini ziyaret edebilir ya da Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilirsiniz. Doğru üniversiteyi bulmak için iyi bir kılavuz arıyorsanız aba Yayın tarafından yayımlanan “FISKE Doğru Üniversiteye Girme Kılavuzu” adlı kitabı inceleyebilirsiniz.