aba-yayın-cocuklarda-dil-gecikmesi

Çocuklarda Dil Gecikmesi

Gelişim sürecinde görülen çocuklarda dil gecikmesi durumu sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Çocukların gelişim süreçlerine uygun olarak konuşma dilini kullanmada sorunlar yaşamaları, konuşma kabiliyetini kazanmalarını engellemektedir. Elbette her çocuk, birbirinden farklı sürelerde bazı yeterlilikleri kazanabilir. Her çocuğun gelişim süreci aynı olmadığından dolayı bu kıstası göz önünde bulundurarak değerlendirme yapılmalıdır.

Gelişim süreci bazı çocuklarda geç olsa da herhangi bir rahatsızlık olmadığından normal gelişim evreleri tamamlanmaktadır. Asıl sorun, bazen dil gecikmesine neden olan durumlar arasında otizm sendromunun ya da işitme bozukluğunun da bulunmasıdır. Bu nedenle, çocuk gelişimi takip edilerek herhangi bir gelişim problemi karşısında vakit kaybetmeden önlem almak gerekmektedir.

Çocuklarda Dil Gecikmesi Ne Şekilde Görülür?

Gelişim süreçleri dikkat alındığında normalden çok uzayan dil problemleri, gelişimsel bir dil bozukluğunun sonucu olabilir. Konuşma sırasında söylenenleri zor anlamaları ya da konuşmada zorluk yaşamaları çocukların yaşam kalitesini azaltmaktadır. Çocuklarda dil gecikmesi her zaman için konuşma sorununu beraberinde getirmez. Örneğin, iki farklı dilin kullanıldığı ailelerde çocukların dil öğrenimleri normale göre daha yavaş seyredebilir.

Yani iki dilin çocuğun bulunduğu ortamda konuşulması, çocuğun öğrenim sürecini etkilemektedir. Böyle durumlarda çocukların konuşma süreleri uzayabileceğinden dolayı bu durum dil gecikmesi olarak değerlendirilmemelidir. Çocuklarda gelişim evreleri farklı sürelerde tamamlanabileceği için akranların gelişim düzeyleri baz alınarak çocuk hakkında karar vermek doğru bir tespit yöntemi değildir.

Dil Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Bu duruma etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Çocuğun yaşadığı olumsuz bir olayın böyle bu duruma neden olması da etkenler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte ailede mevcut olan dil problemleri çocuğun aynı sorunlara sahip olmasına neden olabilir.

Çocuklarda herhangi bir sebeple meydana gelen işitme sorunları ve kulak enfeksiyonları da dil problemlerine yol açabilmektedir. Ayrıca konu genel olarak değerlendirildiğinde cinsiyete göre rahatsızlığın erkek çocuklarda daha sık olarak görüldüğü söylenebilir. Dil gecikmesi yaşayan çocukların bir uzman desteği almaları gerekmektedir. Yapılan seanslar sırasında çocuğun iletişim becerileri hızlı bir şekilde geliştirilmektedir.

Çocuklarda dil gecikmesi dikkate alınması gereken önemli bir durumdur. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Barış Korkmaz tarafından yazılan Dil ve Beyin 2 kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ise aba Yayın resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.