aba-yayın-cekic-agirliklari-ve-cekic-turleri

Çekiç Ağırlıkları ve Çekiç Türleri

Çekiç ağırlıkları ve çekiç türleri hakkında bilginiz var mı? Çekiç kullanmayı daha önce deneyimlediniz mi? Bu size önemsiz bir konu gibi görünebilir. Ancak bir gün çekiçle gerçekten tanışmanız gerekirse bu bilgilere ihtiyacınız olacak. Çekiç ağırlıkları ve çekiç türleri hakkındaki bu yazımıza göz atın deriz.

Çekiç Ağırlıkları Nasıl Belirlenir?

Bir çekiç için ağırlık oranı yalnızca başının ağırlığı ile belirlenir. Bitirme çekici olarak da adlandırılan son işleme çekicinin yaklaşık 16 onsluk bir başı ve yaklaşık 40.16 santimetrelik bir sapı vardır. Daha küçük ve hafif çekiçler için çok fazla hareket ve kuvvete ihtiyaç duyulmaz. Bu tip çekiçler daha az fiziki güce sahip olabilecek daha küçük kişiler ve daha küçük çiviler için uygun olacaktır. Ağır bir çekici kullanmak için daha fazla güç harcamanız gerekir. Ancak daha büyük ivmesi daha büyük çivileri daha hızlı bir şekilde batırmanıza yardımcı olabilir.

Çekiç Türleri Hakkında İpuçları

Çekiç türleri oldukça çeşitli… En yaygın kullanılan çekiç türünün çatal çekiç olduğunu söyleyebiliriz. Çengelin çivi sökme işlemi çok fazla kaldırma sağlar. Ancak uygulanan kuvvet çekicin başı ile aşağı doğru aktarılacağı için üzerinde çalıştığınız ahşaba zarar vermesi söz konusu olabilir.

Neredeyse tüm çekiçlerin sapları ahşap malzemelerden yapılır ve bazı gelenekçiler bunları, görüntüsü ve verdiği his nedeniyle tercih ederler. Bununla birlikte ahşap, çekicin başında gevşemeye eğilimlidir.. Örneğin; ahşap yerine fiberglas sap kullanılması daha uygun olabilir. Daha hafif ve daha güçlüdür. Çelik saplı bir çekiç kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Sivri uçlu çekiçler ise, küçük çiviler ya da raptiyelerle başlamak için yararlıdır. Sivri uç, pensenin normalde olması gereken incelmiş kısmıdır. Ancak kullanım sırasında tırnak ve parmaklarınıza zarar gelmemesi için dikkatli davranmanız gerekir. Çivi ahşaba biraz çakıldıktan sonra elinizi çekebilir, çekici çevirebilir ve çalışmanızı böylelikle sonlandırabilirsiniz. Sivri uçlu çekiçlerde çekicin sivri uçları sap ile orantılıdır. Düz sivri uçlu çekiçlerde ise sivri uç sap ile paralel olur. Bir başka çekiç türü olan ağır çekiç ise kazıkların yere çakılması ya da beton, taş gibi malzemelerin parçalanması için uygundur.

Çekiç Türleri, çekiç ağırlıkları, çiviler, testereler ve pek çok araç hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve keşfederek öğrenmek için; Charles Platt’in kaleme aldığı ve Doç. Dr. Gamze Sart’ın Türkçeye kazandırdığı; “Make: Araçlar” adlı kitaba buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. aba Yayın tarafından yayımlanan diğer kitaplar için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Soru ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.