aba-yayın-bir-cizgi-roman-yapmak

Bir Çizgi Roman Yapmak

Bir çizgi roman yapmak farklı teknikleri kullanmayı gerektirmektedir. Seçilen ekole göre çizgi romanın sayfa düzeni belirlenmektedir. Günümüzde eski ekollerin çizgi roman teknikleri biraz değişiklik göstermiş olsa da genel hatları ile aynıdır. Çizgi roman sanatçılarının dünya genelinde sayısı fazla olduğundan, bu alanda rekabet de fazladır. Ancak Türkiye’ye baktığımızda bu alanda çalışan daha az sanatçının olduğunu görmekteyiz.

Romana başlarken karakter seçimi son derece önemlidir. Roman tekniği belirlendikten sonra karakter seçimine odaklanmak gerekmektedir. Karakter seçiminde, daha önce sevilen bir karakter varsa bu karakter başrol yapılabilir. Ayrıca daha önce hiç çizilmemiş bir karakter oluşturmak da mümkündür. Yeni bir karakter, roman okuyucularının ilgisini daha fazla çekebilir.

Bir Çizgi Roman Yapmak İçin Neler Gerekiyor?

Karakter seçiminden sonra bir diğer aşama da hikaye seçimidir. İster kişisel bir hikaye isterse tarihi bir olayı çizgi roman olarak işlemek mümkündür. Roman yapmak için hikaye seçiminde daha önce işlenmiş konular da tercih edilebilir. Burada romanı hazırlayanların konuyu işleyiş biçimi önem kazanmaktadır. Çocuk gelişiminde roman çizimleri, eğitimin önemli bir yerini kaplamaktadır. Çocukların kendi hayal dünyalarındaki çizimleri yapmaları, zeka gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

Roman çiziminde bir hikaye serisi oluşturmak da mümkündür. Her zaman için seri halinde hikayeler daha çok ilgi görmektedir. Çocuk gelişiminde de bir akış içerisinde devamlılığı olan hikayelerin, çocukların hayal dünyalarını geliştirir.

Günümüzde Dijital Araçlarla Roman Hazırlamak

Gelişen yazılım teknolojisi sayesinde çizgi romanları dijital ortamlarda yapmak da daha kolay hale gelmiştir. Bir karakterin oluşturulması, olayın geçtiği ortamların yaratılması ve kurgunun romana aktarılması yazılımlar aracılığıyla mümkün olmaktadır.

Yazılımlar bu tür romanların daha dikkat çekici hale gelmesini sağlayan efektler eklemeye imkan tanımaktadır. Yazılımların sağladığı imkanlar her geçen gün artmakla birlikte bu durum çizgi roman tekniğinin de modern hale gelmesini sağlamaktadır. Günümüzde bu tür romana ilgi eskisine göre azalmış olmakla birlikte halen daha bu tip roman kültürünü yaşatmak isteyenler bulunmaktadır.

Bir çizgi roman yapmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için Yazmak Bir Harika: Hikaye Günlüğüm kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara da aba Yayın resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.