aba-yayin-universite-evreni-nedir

Üniversite Evreni Nedir?

Üniversite evreni çok sayıda yüksek öğretim veren üniversitelerin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça büyüktür. Amerika’da üniversite çeşitliliği son derece fazladır. Amerika’daki yüksek okullar diğer ülkelerdeki üniversitelere göre zengin bir durumdadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük çaplı eğitim alanlarından büyük çaplı eğitim alanlarına kadar her çeşit üniversite kurumu eğitim vermektedir. Dünyada, gökyüzündeki yıldız sayısı kadar üniversite bulunmaktadır. Bu da üniversitelere ait evrenin ne kadar büyük olduğuna dair bir ipucu vermektedir. Üniversitelere ait olan evrenin bu kadar büyük olması, evrenin sınırlarını net olarak ortaya koymayı engellemektedir. Üniversitelere ait olan evrenin net sınırlarını çizmek için bazı değişkenleri göz önüne almak, üniversite çeşitliliği hakkında bilgi almak isteyenlere yardımcı olabilir.

Üniversite Evreni Hangi Değişkenlerle İfade Edilebilir?

Üniversite çeşitliliği farklı unsurların oluşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Büyüklük kavramı üniversiteye ait olan evreni açıklamada dikkate alınan bir değişkendir. Bu konuda önemli bir sorunun cevaplanması gerekmektedir. Hangi büyüklükte bir üniversiteye gitmek isterdiniz? İki bin öğrencinin eğitim aldığı bir üniversiteye mi yoksa 20 bin öğrencinin bulunduğu bir üniversiteye mi? Üniversitelerin devlet ya da özel üniversite olmaları dahi öğrenci sayısını etkileyebilmektedir. Üniversitelere ait olan evreni tanımlamak için üniversitelerin popülaritesi dikkat alınmalıdır. Üniversite eğitimi için sınava giren adayların son yıllarda daha popüler olan üniversitelere başvurdukları görülmektedir. Büyük bir üniversitenin her zaman için iyi bir eğitim verdiği düşünülmemelidir. Öğrenci sayısı fazla olan üniversitelerden ziyade isim yapmış olan eğitim kurumları daha da ilgi görmektedir. Hiçbir öğrenci ‘isimsiz’ bir üniversiteyi tercih etmek istemeyecektir.

Hangi Üniversiteler Daha Cazip Olmaktadır?

Üniversite evreni içerisinde yer alan üniversitelerden isim yapanlar dışında, farklı özellikleri ile dikkat çeken üniversiteler de bulunmaktadır. Bazı üniversitelerin cazip olmasının nedeni sayıca daha fazla ders veriyor olmasıdır. Pahalı tesisler ya da yüksek derecede ihtisaslaşmış bir bina hedefleyenler için büyük bir üniversite tercih edilmelidir. Sosyal açıdan daha gelişmiş bir üniversite, öğrencileri daha fazla mutlu edebilir. Üniversitede verilen dersler dışında doğru üniversite herhangi bir konuda iyi olan öğrenciler için farklı fırsatlar sunabilir. Örneğin, yeni LeBron James olmak isteyen bir öğrencinin Big Ten’i Little Ivies’e göre tercih etmesi doğru bir karar olacaktır. Büyük üniversiteler kendi öğrencilerine çok sayıda imkan sunmaktadır. Ancak inisiyatif kullanma söz konusu olduğunda büyük üniversitelerin öğrencilerde daha fazla baskı unsuru oluşturabileceği de unutulmamalıdır. Üniversite evreni farklı özellikteki pek çok üniversiteden meydana gelmektedir.

Edward B. Fiske & Bruce G. Hammond tarafından kaleme alınan ‘Fiske Doğru Üniversiteye Girme Kılavuzu’ Aba Yayın tarafından sunulmaktadır. Aba Yayın tarafından sunulan birbirinden eğitici kitaplara Google Play Store, Hepsiburada, Trendyol ve pek çok yayınevinin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca kitabın editörlüğünü ve çevirmenliğini yapan Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olarak eğitici videoları takip edebilirsiniz.