aba-yayin-okul-oncesi-cocuklar-ve-matematik-aba-yayin

Okul Öncesi Çocuklar ve Matematik- Aba Yayın

Okul öncesi çocuklar matematik konusunda doğru bir yönlendirmeye ihtiyaç duymaktadır. Dersin eğlenceli yüzü bu yaş grubundaki çocuklara gösterilmelidir. Matematik öğretmenleri arasında 3 ve 4 yaş grubundaki çocuklara hangi müfredatın öğretilmesi gerektiği konusunda fikir birliği bulunmamaktadır. Durum böyle olunca, matematik konularının seçimi de kolay olmamaktadır. Öğretmenler arasında matematik dersinin okul öncesi çağdaki çocuklara öğretilmesi ya da öğretilmemesine yönelik bazı fikirler yer almaktadır. Bazı öğretmenlerin, çocuklara matematik eğitiminin öncelikli olarak verilmesi konusunda fikir beyan ettikleri görülmektedir. Bu öğretmenler, küçük yaştaki çocukların anne ve babalarının evde çocuklarıyla matematik çalışmalarını önemsemektedirler. Bu sebeple çocukların matematiğe olan alakalarının artacağını düşünmektedirler.

Okul Öncesi Çocuklar Matematiğe Nasıl Çalışmalı?

Belirli sayıda öğretmene göre okul öncesi çocuklar matematiği mevcut hali ile öğrenmeye çalışmamalıdır. Ebeveynleri ya da öğretmenleri tarafından matematik herhangi bir tema ya da konunun etrafında öğretilmelidir. Hazır matematik eğitim materyalleri öğretmenler tarafından kullanılmalıdır. Hatta matematik etkinliklerine katılmak istemeyen çocukların, öğretmenleri tarafından teşvik edilerek bu etkinliklere katılmaları sağlanmalıdır. Ayrıca bu dönemde bilgisayar kullanılarak öğretim aşamasını daha verimli hale getirmek de mümkündür.

Bazı öğretmenlere göre ise, matematik dersinden ziyade öğrencilerin sosyal gelişimleri daha önemlidir. Matematik dersine ait müfredat, çocukların ilgilerini çeken bir yapıya sahip olmalıdır. Öğretmenler hazır materyalleri tercih etmemelidir. Çocukların ilgisini çekmeyen matematik etkinliklerinin öğretmenler tarafından ertelenmesi gerektiği söylenmektedir. Bilgisayarın öğretim maksatlı olarak kullanılmaması gerektiği de bu kesim öğretmenler tarafından belirtilmektedir. Görüldüğü üzere, öğretmenler arasında bu konuda ciddi bir düşünce farkı bulunmaktadır.

Bu Çağdaki Çocuklar Matematikte Neleri Öğrenmeli?

Bu dönemin çocukları matematik bazı temel kavramları bilmelidir. Sayıları saymak, bir kümenin sahip olduğu eleman sayısını belirleyebilmek, tam sayıların ne olduğunu anlamak ve sayılar arasında karşılaştırmalar yapabilmek, şekilleri doğru bir şekilde belirleyebilmek, uzamsal tanımlamalar yapabilmek, nesneleri belirleyebilmek bilinmesi gerekenler arasındadır. Farklı düşünceye sahip olan öğretmenlere göre 3-4 yaşındaki çocukların matematikte bilmesi gereken konular değişmektedir. Bir başka öğretmen topluluğuna göre; saymayı ve bir kümenin eleman sayısını belirlemeyi, sayıların karşılaştırmasını yapmayı, toplama işleminin ne olduğunu anlamayı, toplama işlemi ile bir şeyi ekleme eyleminin aynı olduğunun farkına varmayı, çıkarma işleminin mantığını kavramayı, on temelli sayı sistemi ve bunlarla yapılan işlemleri anlamayı okul öncesi çocuklar becerebilmelidir.

David A.Sousa tarafından yazılan ve Aba Yayın tarafından sunulan ‘Beyin Matematiği Nasıl Öğrenir?’ kitabına ulaşmak için Google Play Store’u ziyaret edebilirsiniz.