aba-yayın-inanilmaz-cocuk-masallari-nasil-olmali.

İnanılmaz Çocuk Masalları Nasıl Olmalı?

Dikkat çekici çocuk masalları ebeveynlerin her zaman hoşuna giden masallar olmuştur. Bir masalda yer alan karakterler, masalın sevilmesini sağlayan önemli unsurlardandır. Sevilen bir çocuk hikayesinde, olayın kurgusu da önemlidir. Olayın geçtiği yer ve karakterlerin birbiriyle olan ilişkisi, çocuk hikayelerinin başarılı hikayeler olmasını sağlamaktadır. Çocuk kitaplarında bulunan resimlerin de belli başlı özellikleri taşımaları gerekmektedir. Çünkü çocuklar için kitapta yer alan resimlerin dikkat çekici olması son derece önemlidir.

Kitapta yer alan resimler kolay yorumlanabilen, rahat anlaşılabilen ve sanat değeri taşıyan görseller olmalıdır. Bu özelliklere sahip bir kitap, çocukların sanatsal bakış açısı kazanmalarını da sağlar. Kitapta yer verilen resimler, hikayede anlatılan olaylarla ilişkili olmalıdır. Metinle ifade edilenler, resimlerle desteklenmelidir. Kitapta yer alan resimlerle metinlerle üst üste gelmemelidir.

İnanılmaz Çocuk Masalları İçeriği Nasıl Olmalı?

Çocuk kitaplarında işlenen konuların bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Öncelikle masallar kolay anlaşılır bir üslupla yazılmalıdır. Çocuk masalları çocuk gelişimi açısından da çok sayıda fayda sağlamaktadır. Masallar sayesinde çocukların hayal dünyası gelişmektedir. Masalların anlatıcısı ile çocukları sağlıklı bir iletişim kurmaktadır. Anlatım sırasında anlatıcının kullandığı jest, mimik ve tonlamalar çocuklarla anlatıcı arasında duygusal aktarımın gerçekleşmesine de katkı sağlamaktadır.

Masal dinleme sırasında çocukların aktif bir dinleme yaptıklarını söyleyebiliriz. Aktif dinleme sırasında çocuklar, masal kahramanlarının yaptıklarını hayal dünyalarında canlandırırlar. Dinleme sürecinde olayların akışı doğrultusunda çocuklar neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenebilirler. Masallarda geçen kardeşlik, dostluk, yardımlaşma vb. olumlu duygu ve davranışlar da çocukların gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

Masal Konuları Neden Önemlidir?

Bir masalın konusu, çocuk gelişimi için son derece önemlidir. Çünkü masallarda genel olarak iyi ve kötünün, güçlü ile zayıfın, haklı ile haksızın mücadelesi anlatılmaktadır. Masallarda işlenen konular, çocukların ahlaki gelişimleri için olumlu olmaktadır.

Çocuklar genellikle masallarda yer alan güçlü karakterleri örnek alırlar. Güçlü karakterler gibi olmak isterler. Masalda geçen güçlü karakterlerin olumlu davranış sergilemeleri, çocukların da bu olumlu davranışı öğrenmelerini sağlar. Çocuk gelişiminde çocukların dikkatini çeken masal konuları işlenmelidir.

İnanılmaz çocukları masalları hakkında pratik çalışmalar yapmak için Yazmak Bir Harika: Hikaye Günlüğüm kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Diğer konularda hazırlanan kitaplara aba Yayın resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.