aba-yayın-cok-taninan-otizmli-unluler-kimlerdir

Çok Tanınan Otizmli Ünlüler Kimlerdir?

Otizmli ünlüler günümüzde daha çok merak edilir bir hale ulaşmıştır. Eskiden otizmin ne olduğu pek bilinmezken bugün otizmli karakterlerin medyada da yer aldığını görmekteyiz. Otizm sahibi ünlüler, bilim dünyasına kattıkları yeniliklerle isimlerinden söz ettiren önemli insanlardır. Aslında herkes bu konuyu o kadar çok merak etmedir ki geçmişe yönelik araştırmalar yaparak hangi ünlü isimlerin otizmli olduğunu dahi araştırmaktadır.

Geçmişe göz atıldığında bilim dünyasına katkı sağlamış olan iki ünlü ismin otizmli olduğu söylenmektedir. Bunlardan ilki ünlü fizikçi Albert Einstein’dir. Kendisi görelilik teorisini geliştirerek bilim dünyasına önemli bir katkı sağlamıştır. Ancak Einstein çocukluk döneminde asosyallik nedeniyle yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Hatta kendisinin yedi yaşına kadar, duyduğu cümleleri tekrarlamak gibi bir takıntısı olduğu da söylenmektedir.

Otizmli Ünlüler Arasında Sir Isaac Newton

Otizmli ünlüler arasında bir başka önemli bilim adamı olan Sir Isaac Newton’un olduğu da söylenmektedir. Kendisi yerçekimi kanununu keşfederek insanlığa büyük bir hizmet sunmayı başarmıştır. Newton kendi işiyle o kadar ilgili bir insandı ki çoğu zaman bu nedenle yemek yemeyi dahi unutmuştur. Kendisinin çok az sayıda arkadaşı bulunmaktaydı ve onlarla sosyalleşme konusunda oldukça başarısızdı.

Bu durumun otizmden mi kaynaklı olduğu yoksa aşırı zekilikten mi gerçekleştiği konusunda halen şüpheler bulunmaktadır. Kimisine göre müzik dehası Amadeus Mozart’ın da otizmli birey özellikleri gösterdiği iddia edilmektedir. Ünlü ressam Andy Warhol için de aynı iddialar dolaşmaktadır. Ancak bu durumların netliği konusunda kesin bir şey söylemek pek mümkün değildir. Çünkü otizm belirtileri gibi görünün davranışların başka nedenlerden kaynaklı olabileceği ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

Otizm Popülaritesi

Geçmişte insanların otizmli olduklarının gündeme gelmesi, otizm durumu için aslında iyi bir şey olmaktadır. Çünkü bu sayede otizm konusu sürekli güncel olmakta ve ilgi duyulan bir alan olarak kalmaktadır. Kimi insanlar ‘otizm eşittir zeka’ mantığı ile ünlü isimlerin otizmli olabileceklerini savunmaktadır. ‘Yağmur Adam’ isimli filmde Kim Peek adlı karakterin uzun dönem ses getirdiği bilinmektedir. Kim Peek otizmli biri olarak inanılmaz bir hafıza becerisine sahipti. Filmin çok tutulması da otizmli insanların dahi olarak adlandırılmasına neden olmuştur.

Otizmli ünlüler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Prof. Dr. Barış Korkmaz tarafından kaleme alınan ‘Hayatta Kalma Rehberi: Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar (ve Anne Babaları) İçin’ kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Aba Yayınevi tarafından sunulan diğer kitaplar için de aba Yayınevi resmi internet sitesine göz atabilirsiniz.