Yonca Özgün

Yonca Özgün

Yonca Özgün, kafasında hep soruları olan, meraklı, öğrenmeye ve öğretmeye aşık, teknoloji eğitiminin bilimsel temellere dayanması gerektiğini savunan, üretmekten ve ürettirmekten zevk alan bir öğretmen.1982 yılında Ankara’da dünyaya gelen Özgün, Afyon Gazi Teknik ve Meslek Lisesi’ne gitmiş, ardından üniversite eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü’nde tamamlamıştır.

2003 yılında göreve başlayan Yonca Özgün, dört yıl süre ile Özel Evrim Okulları’nda bilgisayar öğretmeni olarak çalıştı. Her yaş seviyesinde bilgisayar derslerine girdi ve öğretmenliğe başladığı ilk yıllardan itibaren programlama eğitimine ağırlık verdi. Uzun yıllar, kodlamanın nasıl öğretilmesi gerektiği üzerine çalıştı.

2007 yılında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda bilgisayar öğretmeni olarak göreve başladı.

2014 ve 2015 yıllarında Stanford üniversitesi tarafından düzenlenen programlama eğitimlerine katıldı, lise seviyesinde Java dersleri verdi.

2016 yılında Darüşşafaka’da DŞMakers ismiyle maker kulübünü kurdu. DŞMakers kulübü ile yarışmalara ve maker faire’lara katıldı. 2017 Mayıs ayında öğrencileri ile birlikte Türkiye’yi temsilen Kanada’da düzenlenen Canada Wide Science Fair’a katıldı ve ülkemize iki projeye iki altın madalya kazanarak geri döndü.

2017 yılında Microsoft’un düzenlediği Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışmasında Finalist olarak seçilerek yılın en başarılı dört eğitimci kadın lideri arasında yerini aldı.Farklı platformlarda verdiği öğretmen ve öğrenci eğitimlerinin yanında, yurtdışında mühendislik okuyan öğrencilere de online eğitimler vermeye devam etmekte.2017 yazında Soma’da ÇYDD işbirliği ile maker eğitimi sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. Halen, ÇYDD’nin kodlamacı projesinin lise ayağı olan Kodlamacı Lise programını yürütmekte ve mobil programlama konusunda eğitmenler yetiştirmekte. 2017 yılından itibaren İELEV Okulları’nda Bilişim Teknolojileri Yöneticisi olarak görev yapan Yonca Özgün, ELEV okullarındaki teknoloji eğitiminin sorumluluğunun yanısıra İELEVMakers lise kulübü çalışmalarını yürütmekte.

2019 yılı Mart ayında Polonya’da düzenlenen Uluslararası RoboRave yarışmasında öğrencileri ile yaptıkları robotik projesiyle Türkiye’yi temsil etti ve öğrencileri ile 3. kez Türkiye’ye altın madalya kazandırdı. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı’nda Maker Eğitmen Mentörü. Türkiye’deki Maker Eğitmen Eğitimlerini daha ileri taşıyarak İleri Seviye Maker Eğitimlerini başlattı ve halen öğretmenlere yönelik farklı konularda Maker Eğitmen Eğitimleri vermekte. Yonca Özgün aynı zamanda, Ataşehir’deki Tech Garage İstanbul Maker Atölyesi’nin kurucu ortaklarından ve kurumlara teknoloji eğitimi danışmanlığı yapmakta. 60’tan fazla ülkenin ve dünya çapında 100.000’den fazla öğrencinin katıldığı Innovate Your Dreams projesinin Türkiye ülke koordinatörü.

Türkiye’de ilk defa düzenlenen Roborave Turkey’in ve uluslarası bir yarışma olan Roborave Robotik Yarışmasının Türkiye Direktörü. Türkiye’de ilk Maker Eğitmen Kitabı olma özelliği taşıyan Projelerle Maker Eğitmenliği kitabının yazarı.

 

Yonca Özgün ‘ün Kitabı

Yorum Gönder

Merhaba, Aba Yayın'a hoşgeldiniz. Soru, görüş ve önerileriniz için lütfen bize yazın.
Powered by

Paylaş

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş!

X